Benzin Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzin Motoru Nedir Nasıl Çalışır

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen günümüzde en çok kullanılan motor tipidir. Elektrik motorları her ne kadar teşvik edilse de petrol olduğu sürece içten yanmalı motorlarda olacaktır. 1876 tarihinde Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından bulunmuştur. Tabi o zamanlarda verim %3-5 oranları arasında olan verim konusunda şuan %20 gibi epey bir yol alınmış durumda. Fakat yine de; %10 oranın aktarma organlarına, %5 oranın pistonlara, %5 oranın sürtünmeye ve  %60 kadar büyük bir oranın ise ısıya dönüşüp tamamen boşa gitmesinin önüne geçilemedi. Şuan tekerlekleri iten güç maalesef benzinden alınan %20 verim ile sağlanmakta.

Motorunuzun bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Bunu yedek oto parçacılarda yaptırabilirsiniz. Ve parçası bozulduğunda en ucuz oto aksesuarcılardan temin etmemenizi öneririm.

Benzin Motoru Nasıl Çalışır

En çok kullanılan motor tipi enjeksiyonlu motorlardır. Karböratörlü motorlara nazaran daha homojen bir yakıt hava karşımı gerçekleştirir. Günümüzde benzinli motorların hepsinde enjeksiyonlu sisteme geçilmiştir.

Benzin motorunun çalışma şeklini en basit şöyle anlatabiliriz; motorun emme kanalına dışarıdan alınan temiz hava, yine emme kanalının bitiminde bulunan enjeksiyon ucundan yakıtın püskürtülmesiyle silindir içerisine yakıt hava karşımı olarak alınır. Silindirde yanmasının gerçekleştiği ve yanma odası olarak adlandırılan pistonun silindirin en üst kısmındaki alanında homojene yakın bir hava yakıt karışımı sıkıştırılarak buji ile ateşlenir. Ateşlemenin etkisiyle hızla genişleyen silindir hacmi ve buna bağlı olarak pistonun aşağıya itilmesi, pistona bağlı olan krank-biyel mekanizmasını harekete geçirir. Biyel, piston kolu demektir. Krank ise, aracın hareketi için gerekli momentumu sağlayan bir mildir. Pistona bağlı biyel mekanizması, pistondan aldığı doğrusal hareketi krank mili üzerine dairesel harekete çevirerek iletir. Krank mili de şanzımana bağlı olup, tekerleklere giden gücün ayarlanması sağlanır.

Emme;

Temiz hava + benzin karışımı üstte sol taraftaki emme kanalındaki sübabın açılmasıyla ve pistonun aşağıya doğru hareketinden oluşan vakum etkisiyle silindir içerisine alınıyor.

Sıkıştırma;

Silindir içerisine alınan hava + yakıt karışımı pistonun yukarı hareketiyle sıkıştırılarak hem sıcaklığı hem de basıncı yükseltilip çok ufak bir hacme hapsediliyor. Bu esnada her iki sübap ta tam kapalı konumda olup, yalıtım sağlanmaktadır.

Yanma;

Sıkıştırılan benzin + hava karışımı sübapların tam ortasında yer alan buji(kıvılcım üreten eleman) ile ateşlenerek yanma gerçekleşir. Aracın hareketini sağlayan güç bu anda üretilir.

Egsoz;

Yanma sonrasında piston yukarı geri gelirken, yanmış artık gazlar üst sağ tarafta yer alan egsoz sübabının açılmasıyla dışarıya atılır. Ardından pistonun aşağıya tekrar gelmesi esnasında 1. çevrim yani emme safhası tekrar başlar.

Motorun sarsıntı yapmaması için dikkat edilen en önemli faktör silindir sayısıdır. Örneğin V-tipi bir motorda 5 silindir uygulamaya kalkarsanız, bir tarafta iki diğer tarafta üç silindir bulunmak zorunda olacağından inanılmaz bir titreşim oluşur ve motor çalışamaz. Genel olarak kullanılan silindir düzenlemeleri şöyle sıralayalım:

 

>>Sıra tipi silindirleri olan bu motorlar genellikle önden çekişli ekonomi sınıfı araçlarda kullanılır. Dört silindirli olan bu motor tipinin kullanımı çok yaygındır. Fazla yer kaplamaz, buna karşılık istenilen gücü fazlasıyla karşılayabilir.

>V tipi olarak bilinen bu motorlar ise birbirine genellikle 90 derece ile konumlandırılmış simetrik ve aynı sayıdaki silindirlerden oluşur. Örneğin bir V6 motorunda karşılıklı üçer silindir bulunur ve bu motor yüksek güç üretmesi için tasarlanmış spor veya yarış otomobillerinde yaygın olarak kullanılır. V8, V12 ve V16 şeklinde daha güçlü versiyonları da vardır. Bu motorlar sıra tipli motorlardan çok daha sarsıntısız ve pürüzsüz çalışırlar. Çünkü pistonların hareketiyle oluşan merkezkaç ve atalet kuvvetleri karşılıklı olarak birbirlerini sönümler. Çekişin yani torkun güçlü ve sürekli olduğu bu tip motorlar yakıt ekonomisi yönünden sınıfta kalırlar. Bu nedenle günümüzde kullanım alanı azdır.
>>Silindirlerin yatay olarak konumlandırıldığı bu tip motorların kullanım alanı azdır. Sadece birkaç marjinal otomobil firması tarafından(örneğin Subaru) kullanılır. Bu motorların şu avantajı vardır; dikey duran silindirler içerisinde piston hareket ederken pistonun kendi ağırlığından kaynaklanan büyük bir atalet kuvveti oluşur. Pistonlar yatay olduğunda yerçekimi etkisi altında oluşan piston ağırlıkları motora değil silindir yüzeylerine biner. Bu da oluşan ataleti azalttığı gibi pistonun ağırlığı neredeyse yokmuş gibi çalışarak daha yüksek devirle ve rahat hareket ettirilmesi sağlanır.

 

En Ucuz Oto Aksesuar Oto TNC

 

 

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen günümüzde en çok kullanılan motor tipidir. Elektrik motorları her ne kadar teşvik edilse de petrol olduğu sürece içten yanmalı motorlarda olacaktır. 1876 tarihinde Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından bulunmuştur. Tabi o zamanlarda verim %3-5 oranları arasında olan verim konusunda şuan…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Puan

Bu Makaleyi Puanlar mısınız?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Opel Tarigi

Opel Tarihçe

Opel marka otomobilin tarihçesi; İnsanlık tarih boyunca hız kazanmak istedi....

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: