Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj nedir? Debriyaj nasıl çalışır? İşte işinize yarayacak başka bir makale ile karşınızdayız. Debriyaj motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır. Ayrıca aracın kalkışı ve vitesteyken basılınca durmasını sağlar. Araç kalkarken debriyajdan yavaşça ayak çekilerek belli bir devirde araç hareket eder.

Döner haldeki bir parçanın hareketini aynı eksen üzerinde bulunan diğer bir parçaya iletmek veya iletilmekte olan bu hareketi istendiği zaman durdurmak amacıyla kullanılan tertibata kavrama adı verilir.

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Bu olayın gerçekleşmesi ile aynı anda eğer vites kutusu vites durumunda ise motorun hareketi aracın tekerleklerine kadar iletilir ve araç kalkma deyimi verilen harekete geçme eylemini gerçekleştirir. Tersi bir durum olup kavrama ayrılmış durum da olursa eğer motorun hareketi vites kutusuna kadar iletilmez ve vites kutusu boş durumda olmasa bile motorun hareketi vites kutusuna iletilmesi imkânsız olduğu için araç kesinlikle hareket etmez.

Buradan yola çıkarak, vites kutusu vites durumunda olsa bile taşıt hareketini sonlandırarak durmuş olma durumuna karşın kavrama motorun çalışmasına olanak sağlar. Önemli bir konu olarak, kavramanın geçici olarak motor ile vites kutusu arasında yer alan bağlantıyı kesmesi, vites kutusunun araç hareket halinde iken hız durumlarının değiştirilmesi çok fazla önem taşımaktadır.

Güç iletimi durdurulmadan vites kutusu üzerinde bir hız durumu üzerinden başka bir hız durumuna geçilmek istense idi güç iletme görevi üstlenen iki dişli basınç altında yer alacağından dolayı bunların ayrılma ihtimali oldukça zor bir durum alırdı. Vites kutusunun tamamen boş duruma getirilmesinin ardından, güç iletimi devam ederken istenilen hız durumuna ait iki dişliyi kavrattırmaya çalışma olayı da dişlilere zarar vererek hasar görmelerine sebep olan bir hareket olurdu. Yani kısaca bu değişimleri bilmek ve kavramanın önemini de iyi bilmek fazlası ile önemli bir konudur.

DEBRİYAJIN GÖREVİ ŞU ŞEKİLDE ÖZETLENEBİLİR:

1-) İlk hareket sırasında motorun hareketini tekerleklere tedricen ileterek taşıtın sarsıntısız olarak  harekete geçişini sağlamak.

2-) Taşıt hareket halinde iken vites durumlarını değiştirmek için motordan vites kutusuna hareket iletimini geçici olarak kesmek.

3-) Gerekli hallerde motorla güç aktarma organlarının bağlantısını kesmek.

Debriyaj disklerinin yapımında çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Oto yedek parça sanayi devamlı yenilenip genişlediği için kullanılan malzemelerde değişmektedir. Geçmişte asbest kullanılmış şimdilerde ise organik bileşenli bir reçine ile bakır telli diskler ya da seramik materyaller kullanılmakta. Seramik materyaller daha ziyade ağır işlerde kullanılır. Örneğin yarış arabaları ve ağır yük taşıyan kamyonlarda kullanılır. Seramiğin sertliği arttıkça debriyaj özellikleri değişir.

Debriyaj malzemeleri oto yedek parçacılarda bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Kullanılan malzemelerin piyasada da oto aksesuarcılarda en ucuz oto aksesuar ve kalitesizi de bulunur ama bunlar uzun ömürlü olmaz. Yetkili uzmanların görüşü alınıp tavsiye ettikleri ürünü alıp monte ettirmemiz gerekir.

Debriyaj nedir? Debriyaj nasıl çalışır? İşte işinize yarayacak başka bir makale ile karşınızdayız. Debriyaj motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır. Ayrıca aracın kalkışı ve vitesteyken basılınca durmasını sağlar. Araç kalkarken debriyajdan yavaşça ayak çekilerek belli bir devirde araç hareket eder. Döner haldeki bir parçanın…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Bu Makaleyi Puanlar mısınız?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Piston nedir

Piston Nedir? Piston Nasıl Çalışır?

Piston nedir ve piston nasıl çalışır? Piston (itenekli) bir silindir...

Lastik Nedir Nasıl Çalışır Kısımları Nelerdir

Lastik Nedir? Nasıl Çalışır? Kısımları Nelerdir?

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu...

Diferansiyel Nedir Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Diferansiyel Nedir ? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: