Diferansiyel Nedir ? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Diferansiyel Nedir Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere aktaran ve farklı hızlarda dönmesine imkân sağlayan bir aktarma organıdır. Tüm araçlarda bulunur. Amacı, Motor gücünü tekerleklere iletmek ve tekerleklerin virajlarda farklı hızlarda dönmesini sağlamaktır. Aynı zamanda dönüş hızının tekerlere iletilmeden değiştirilmesini sağlar. (Oto yedek parça ve en ucuz oto aksesuar satan yerlerde bakımını yaptırabilirsiniz.)

Diferansiyel kelimesi İngilizce "differential" kelimesinden Türkçe ‘ye geçmiştir. Bu kelimenin anlamı Türkçe ‘de "ayrımcı" "ayrışık" "farklı" anlamlarına gelmektedir.  Tekerleklerin farklı hızlarda dönmesine imkân tanıdığı için bu kelime tercih edilmiştir. Ayrıca dişli yerleşiminin haç şekline benzemesi nedeniyle Yunanca da "haç" anlamına gelen "İstavroz" kelimesi de kullanılmaktadır.

DİFERANSİYEL NASIL ÇALIŞIR

Çok farklı tipleri olmasına rağmen temel olarak motor ve şanzımandan gelen dönme  gelen hareketini tekerleklere iletir. Tahrik miline bağlı bir pinyon dişli ayna dişliyi döndürür. Ayna dişlisi ve ona bağlı gövde beraber dönerler. Ayna dişlisine bağlı gövdenin içerisinde karşılıklı çalışan sağ ve sol tekerlek milleri üzerinde sabitlenmiş dişliler bulunur. Bu dişliler yine bu gövdenin içinde bulunur ancak sabit değildirler ve dönebilirler. Bu kılavuz dişliler vasıtasıyla sol ve sağ mil birbiri ile iletişimde kalır.

önden çekişli aDiferansiyel raçlarda ön aks üzerinde şanzıman kutusu içerisinde; arkadan çekişli araçlarda arka aks ortasında döküm bir muhafaza içinde bulunur. Dört çeker araçlarda ise ön, arka ve aktarma şaftı üstünde olmak üzere 3 adet bulunur.

DİFERANSİYEL KISIMLARI

Diferansiyel Yağları;

Diferansiyelden yağlama birinci sırada gelen en önemli gerekliliklerden birisidir. Yağlama için mutlaka özel diferansiyel yağları kullanılmalıdır. Yağ yuvarlak dişli tarafından mekanizma içerisinde dolaştırılır. Diferansiyel kovanının altında yağı boşaltmak için üstünde ise yağ eklenmesi için birer tapa bulunur.

Şaft;

                Şanzımanı diferansiyele bağlayan elemana şaft adı verilir. Şaft şanzıman ile bağlantısında esnek bir yapıya sahiptir. Yolların engebeli yapısında şanzıman düz konumunu her zaman koruyabilsin diye, şaft esnek bir yapıdadır. Sürüş açısı değiştiğinde Universal mafsallar şaftın esnek olmasını sağlar. Ağır olmamaları için şaftlar içi boş boru şeklindedir. Sarsılmayı engellemek için düzgün ve balansı alınmış olmalıdırlar. Genelde motorun dönme hızıyla döndüklerinden hafif bükülmüş ya da balanslı olurlarsa otomobilde ciddi hasarlara neden olabilirler.

Universal Mafsallar;

                Universal Mafsal şaftı şanzımana ve diferansiyele bağlayan parçaya verilen isimdir. Bir şaftın her iki ucunda birer tane bulunmak zorundadır. Eğer şaft iki parçadan oluşuyorsa üç tane Universal mafsal gerekir. Mafsallar yolun yüzeyindeki değişiklikleri hissettirmeyecek ölçüde esnek olmalıdır. Şaft dışında daha küçük mafsallar direksiyon sistemlerinde kullanılır. İki tip Universal mafsal vardır, en yaygın kullanılanı haç şeklinde olanıdır.

Sabit Hız(CV) Mafsallar;

Önden çekişli araçlar sadece aşağı ve yukarı çalışan ve direksiyon kabiliyeti olan mafsallar isterler. Dönüş açıları standart mafsala göre daha değişik bir tasarım gerektirir. CV mafsallar torku büyük açılarda daha etkili biçimde aktarabilirler. Kuvveti çok yumuşak biçimde iletirler.

DİFERANSİYEL NEDİR ANLATTIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Açık diferansiyel;

Bir çok standart aile arabası, sedan, minivan, crossover modellerinde bulunur. Motor hareketini iki farklı hızda çalışabilecek şekilde böler. Tekerleğin birisinde tork kaybı olursa diğer tekerlek de kayıp yaşar.

Kilitli diferansiyel;

Genelde Jeep Wrangler ve Pikaplar gibi arazi araçlarında bulunur. Açık diferansiyelin aksine bağımsız çalışan tekerlekler aynı hızda dönecek şekilde kilitlenebilir. Bu sayede kum, çamur, kar, buz gibi yüzeylerde maksimum çekiş elde edilir. Kilit devre dışı iken açık diferansiyel gibi çalışır.

Sınırlı kaymalı diferansiyel;

Nissan 370Z modelinde kullanılmaktadır. Torsen diferansiyelin otomobillerde kullanılan bir tipidir. Açık ve kilitli diferansiyel gibi çalışır. Kayma eylemi başlarsa otomatik olarak devreye girer ve kilitlenerek çekişi artırır.

Elektrik kontrollü sınırlı kaymalı diferansiyel;

BMW M3, BMW M4, Chevrolet Corvette, Ferrari 488GTB modellerinde kullanılır. Sınırlı kaymalı diferansiyel gibi çalışır. Ancak kayma eylemi mekanik olarak değil tamamen elektronik olarak tespit edilir. Çok hassas ve geniş bir ölçekte kaymaya müdahale edilebilir.

Dinamik tork kontrollü diferansiyel;

Audi S4, Audi S5,  BMW X6/X6 M modellerinde kullanılmaktadır. Sürekli 4 çeker sistemlerde mevcuttur. 4 tekere giden tork ayrı ayrı dağıtılıp kontrol edilebilir. Pahalı ve ağırdır ayrıca tüketimi de yüksektir.

Diferansiyel olmasaydı, çekiş aksındaki tekerlekler aynı hızla dönerdi. Viraja girilince özellikle iç tekerleklerde bulunan lastikler çabuk aşınırdı. Tekerlekler farklı hızlarda dönemeyeceği için yol tutuş çok kötü olurdu.

Bu Makale en ucuz oto aksesuar  satış distribitörü olan oto TNC tarafından hazırlanmıştır.

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere aktaran ve farklı hızlarda dönmesine imkân sağlayan bir aktarma organıdır. Tüm araçlarda bulunur. Amacı, Motor gücünü tekerleklere iletmek ve tekerleklerin virajlarda farklı hızlarda dönmesini sağlamaktır. Aynı zamanda dönüş hızının tekerlere iletilmeden değiştirilmesini sağlar. (Oto yedek parça ve en ucuz oto…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 5 ( 2 votes)

Related Posts:

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur....

Diskli Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır

Diskli Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diskli fren sistemi jantın iç kısmında bulunan, aracın yavaşlamasını ve...

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Üretilmeye başladığı andan itibaren insanların...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: