Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Direksiyon Nedir Nasıl Çalışır

Direksiyon Nedir? Otomobilde çok basit çember şekide bir parça gibi görünsede gerçekten karışık bir yapıya sahiptir ve önemi azımsanamayacak kadar büyüktür.  Temelde bir mil üzerine bağlıdır ve millere dik olarak yerleştirilmiş dişlilerin döndürülmesiyle tekerleklerin yönü belirlenir. Sistem pompa aracılığıyla hidrolik sıvı kullanıldığı buna hidrolik direksiyon denir. (Oto yedek parça ve en ucuz oto aksesuar satan yerlerde bulabilirsiniz.)

Direksiyonun en şaşırtıcı ve bilinmeyen özelliği ise 2 tekerleğe farklı dönme açıları vermesidir. Sistemin karışık bir yapıya sahip olmasının sebebi de budur. Düşündüğünüz zaman nasıl olur da tek bir alet sağ tekere farklı sol tekere farklı açı verebilir diyebilirsiniz. Gelin beraber bakalım nasıl verebildiğine.

Direksiyon Nasıl Çalışır

Direksiyonun bir mile bağlı olduğunu ve milin ucunda dişliler olduğunu söylemiştik. Bu dişliler sağlı sollu ön tekerleri birbirine bağlar ve amacı dönüş halinde tekerlere açı vermektir. Çünkü fizik kuralları çerçevesinde baktığımızda dönüş sırasında iç tekerin açısıyla dış tekerin açısı farklıdır. Bu farklılığı dişliler ile tekeri birbirine bağlayan rot sayesinde veririz. Rot, iç tekere daha çok; dıştaki tekere daha az bir açı vermeye yardım eder. Eğer direksiyonu çevirdiğimizde her iki teker aynı açıyla dönseydi, virajlar ve u dönüşlerinde dıştaki teker dönüşü tamamlayabilmek için içteki tekere doğru yan yan sürtünerek dönmek zorunda kalırdı. Bu da tekerlerin kısa sürede aşınmasına ve rotların sık sık bozulmasına hatta kırılmasına sebep olurdu. Ayrıca araç dönüş halinde dengesiz bir hal alır, dönüşleriniz son derece güvensiz olurdu.

Günümüzde araçların bir çoğu sağa sola dönüş için 3 4 tur dönme miktarına sahiptir. Fakat bazı araçlarda bu daha kısıtlıdır. Dönme oranı, direksiyonun 1 turuna karşılık tekerlekte gerçekleşen yön değişimidir. Oran yükseldikçe dönme açısı azalır fakat direksiyon daha hafif olur, daha rahat döndürebilir.  Düşük orana sahip araçlar genellikle spor arabalardır. Çünkü bu araçlar daha iyi performans için mümkün olduğunca ağırlık olarak hafif üretilirler. Ayrıca motorları da genellikle arkada yer alır ve ön kısımdaki yük azdır. Spor araçlarında genellikle hidrolik direksiyon kullanılmaz. Çünkü pompanın devreye girmesi tepki süresini uzatır ve direksiyon verilen komutlara geç cevap verir.

En Ucuz Oto Aksesuar denildiği zaman akıllara gelen ilk ve tek isim oto TNC

Direksiyon Nedir? Otomobilde çok basit çember şekide bir parça gibi görünsede gerçekten karışık bir yapıya sahiptir ve önemi azımsanamayacak kadar büyüktür.  Temelde bir mil üzerine bağlıdır ve millere dik olarak yerleştirilmiş dişlilerin döndürülmesiyle tekerleklerin yönü belirlenir. Sistem pompa aracılığıyla hidrolik sıvı kullanıldığı buna hidrolik direksiyon denir. (Oto yedek parça ve…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Puan

Bu Makaleyi Puanlar mısınız?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Lastik Nedir Nasıl Çalışır Kısımları Nelerdir

Lastik Nedir? Nasıl Çalışır? Kısımları Nelerdir?

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu...

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir?

Motorlarda ateşleme sistemi , temel olarak arabanın çalışmasını sağlayan güç...

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur....

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: