Diskli Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diskli Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır

Diskli fren sistemi jantın iç kısmında bulunan, aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan sistemdir. Frenlerin sağlamlığı sizin araç içerisindeki güvenliğiniz için çok önemlidir. Bu yüzden araçtaki en önemli sistemlerden biridir. Yaygın olarak ön tekerleklerde kullanılır fakat yeni çıkan otomobillerde arka tekerleklerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Diskli fren sistemi, içerisindeki hidrolik sıvı sayesinde çalışır. Fren pedalına bastığınızda sıvı, fren disklerine iletilir ve disk üzerinde oluşan sürtünme kuvveti aracın yavaşlamasını sağlar. Aracın ne kadar yavaşlamasını istediğinize bağlı olarak kuvvet uygularsınız.

Fren sistemi ön tekerleklerde daha önemlidir. Çünkü hareket halindeki bir aracı yavaşlatmaya çalıştığınızda ağırlık merkezi ileri eğilim gösterir. Haliyle bu eğilimi durdurmanın en etkili yolu da ön tekerlekleri durdurmaktır. Bu durum geri geri giderken aracın yavaşlatılmaya çalışılmasında ise ağırlık merkezinin geriye doğru eğilimi ile sonuçlanır fakat geriye doğru hız yapma otomobil kullanıcıları tarafından pek yaygın olmadığından ötürü ön tekerleklerdeki fren sistemi daha önemli diyebiliriz. Buna karşın yukarıda da belirttiğimiz üzere günümüzdeki otomobillerde dört tekerlek disk fren sistemi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Sizde diskli fren satın almak istiyorsanız oto yedek parça satan veya en ucuz oto aksesuar satan yerler olarak araştırdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Diskli Fren Sistemi Nasıl Çalışır

Disk fren resimde de görmüş olduğunuz üzere piston, balata, kaliper, disk, tekerlek bağlantı noktası ve bağlantıdan oluşur. Sistem temelde fren pedala uyguladığımız mekanik basıncın fren ana merkezinde hidrolik basınca ve kaliperde tekrar bu basıncın mekanik basınca dönüştürülmesiyle çalışır. Bunu çoğu yerde pascal prensibi olarakta görebilirisiniz.

Sistemin içinde hidrolik sıvı bulunmaktadır. Fren pedalına bastığımızda sıvı hidrolik hortumuyla kaliperde ki bağlantı noktasına gelir ve kaliper silindirini ileri iter. Piston ileri itilmesiyle önündeki fren balata diskini sıkıştırır ve sürtünme sonucu araç yavaşlar ve durur.

Diskli fren sisteminin hızlı soğuma özelliği sayesinde frenleme kuvvetinde azalma meydana gelmez. Üstelik balataların bastırma kuvvetinin fazla olması daha dengeli ve çekme yapmadan frenleme yapmayı sağlar. Fakat bu durum balataların daha çabuk aşınmasına sebep olur.

En ucuz oto aksesuar bizim işimiz. En hesaplı fiyatlar ile Oto TNC

Related Posts:

Piston nedir

Piston Nedir? Piston Nasıl Çalışır?

Piston nedir ve piston nasıl çalışır? Piston (itenekli) bir silindir...

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj nedir? Debriyaj nasıl çalışır? İşte işinize yarayacak başka bir...

Katalitik Konverter Nedir, Nasıl Çalışır

Katalitik Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Katalitik Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?   Günümüzde dünya üzerindeki bütün şehirler...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: