Ekonomik Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik sürüş teknikleri özellikle ülkemiz gibi otomobil yakıtlarının yüksek fiyatlı olduğu yerlerde araç sahipleri için büyük önem taşıyor. Bu teknikleri uyguladığımızda sadece yakıt tasarrufu yapmış olmakla kalmayıp, aracınızın sağlığını da koruyacak, yani aracı oluşturan parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız. Aracınıza ekonomik sürüş için yapacağınız ilk harcamalar gözünüzü korkutabilir. Ancak daha sonra başınıza gelmesi muhtemel arıza ve kazaları çok büyük ölçüde engellemiş olacaksınız ve daha sağlıklı bir araçla aklınız kalmadan ister uzun ister kısa mesafeli yolculuklarınıza gönül rahatlığı ile çıkacaksınız.

Ekonomik sürüş tekniklerini bilmenizin sizi bazı yedek parça masraflarından kurtaracağını söylemiştik. Örneğin yağ ve yağ filtresi aracınız için sizin tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Ekonomik sürüş teknikleri terimin kullanıldığı yerde sürtünme kelimesine yer yoktur. Burada sürtünmeden kastedilen olay sistematik bir şekilde çalışan motorunuzun bütün parçaları arasındaki sürtünmedir. Aracınızda kullandığınız yağ tüm parçalar arasındaki sürtünme katsayısını düşürür. Bu nedenle yağınızı kirlendiği zaman etkisini tamamen yitirmesini beklemeden değiştirmelisiniz. Ayrıca kullandığınız yağların komplike olmadığından yani kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Yağ filtresi ise motorunuza yağın ölçülü bir şekilde dağılmasını sağlar. Bu nedenle temizliğine dikkat edilmelidir.

Önemli yedek parçalardan biri de hava filtresidir. Aracınızı çalıştırmaya başladığınızda öncelikle aracınız ateşleme sistemini devreye sokar. Kullandığınız yakıtın oksijen ile tepkimeye girmesi gerekir. Hava filtresi havadaki oksijeni motorunuza ulaştırarak aracınızı çalıştırmanızı sağlar. Aynı zamanda dışardaki havayı temizler ve motorunuzun performansının düşmesine engel olur. Yakıt filtresinin de tıkanmış olmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Bir diğer önemli parça olan bujiler elektronik ateşleme sistemi parçasıdır. Bujilerin birinin bile bozuk olması aracınızda ciddi bir performans düşüklüğüne sebep olacaktır.

Ekonomik Sürüş TeknikleriKarbüratör ve enjektör ayarları ekonomik sürüş için ciddi bir önem taşır. Bu iki yedek parça motorunuzun hava filtresinden gelen havanın ve yakıtınızın doğru bir şekilde karışmasını ve iletilmesini sağlar. Ayarlarınızın bozuk olması ve karışımın yanlı olması durumunda aracınız gerekenden fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.

Belli bir süre kullanılan araçların motorlarında zamanla havadan yakıttan ve daha birçok yerden kurum birikmeye başlar. Buna engel olmak için kurum temizleyici ürünler kullanılması tavsiye edilir. Zor bulunan ve masraflı olmayan bu ürünlerin en kolay kullanılanı yakıt içinde kullandığımız temizleyici sıvılardır.

Aracınızı düzenli servise götürüp tüm bakımlarını yaptırmanız araç sağlığı açısından çok önemli olsa da, yakıt tüketiminde tam anlamı ile verim almak istiyorsanız esas iş yine size düşüyor. Bakımlar ile birlikte aracınızı nasıl kullandığınız da ekonomik sürüş için önemlidir. Aracı çalıştırmaya başlar başlamaz sürüşe geçmemeniz tavsiye edilir. Aracınızın hazır olması ve motorunun ısınması için biraz zaman tanıyın. Ama bu zamanı fazla uzatmanın da gereği yok. Ortalama on saniyelik bir bekleyiş motorunuzun hazırlanması için yeterli olacaktır. Fazla beklemeniz aracınızın gereksiz yakıt kullanmasına sebep olur.

Kalkış ve hızlanma da yakıt tüketiminde büyük yer sahibidir. Aracınızı kullanırken gereksiz kalkış ve durma durumu gereksiz yakıt tüketimini de artıracaktır. Ani hızlanmalar ve genelde zevkine yaptığımız patinaj olayları yakıt tüketimini artırır ve cebinize düşman olur. Ayrıca oto yedek parçalarına da ciddi zararlar verebilir, işlevini kaybetmesine sebep olabilir. Kalkış ve hızlanma doğru vites ve doğru devir ile doğrudan alakalıdır. Aracınızı olması gerekenden hızlı bir şekilde çalıştırmanız demek kalkış vitesi olan birde iken birden bire beş bin altı bin hatta yedi bin devire ulaşmak demektir. Aracın direksiyon arkası göstergelerinde devir grafiğini takip etmeniz geriyor. Olması gerekenden daha düşük veya daha yüksek devir ile gitmek hem performans düşürür hem de yakıt tüketimini fazlası ile arttırır. Sürüşlerinizde devir sayısını sabit tutmanızda büyük yarar var. Aracınızın kullandığı yakıta ve araç modeline göre değişkenlik gösterse de piyasada şu an kullanılan araçların büyük bir kısmı için uygun devir göstergenin ortalarına denk gelmektedir. Yani aracınızı olabildiğince üç bin devirde kullanmanız ekonomik sürüş için ideal olacaktır. araç satın alırken genellikle ne kadar yaktığı sorulduğunda satıcı kişiler uzun yolda yaktığı limiti belirtir. Herkesin bildiği üzere uzun yolculuklarda yollar daha akıcı ve boş olduğundan aracın dur kalk yapma durumu en az seviyeye düşer. Ani  kalkış veya ani durma durumu olmadığından ve doğru viteste sabit bir devir ile ilerlediğinizde aracınız ne düşük şekilde yakıt tüketimi yapacaktır. Ama kısa mesafelerde yani şehir içinde  kalkış ve hızlanmada olduğu gibi  yavaşlama ve durmada yakıt tüketimini değiştirecek faktörler arasında yer alır. Frenleme sistemi de yakıt tüketimini etkiler. Ani duruş yaptığınızda olması gerekenden fazla yakıt tüketirsiniz. Bu nedenle çok gerekmedikçe ani frenlerden de mümkün olduğunca kaçınmamız gerekir.

Az önce de bahsettiğimiz gibi şehir içinde yoğun trafikte ve trafik ışıklarının yoğun olduğu bölgelerde fazla dur kalk yapıldığı zaman aracın devir sabitlemesini ayarlayamayız ve devirin sürekli düşüp yükselmesi ile yakıt tüketimini de ayarlayamayabiliriz. Bu sebeple özellikle işe gidiş ve iş çıkışı saatlerinde araç sağlığı ve yakıt tüketimi açısından sorun yaşamamamız için yoğun trafik olan cadde ve sokaklardan olabildiğince uzak durmalı, kendimize alternatif yollar bulmalıyız. Yoğun trafiğin yaşandığı caddeler sizin için daha kısa görünse de fazla bekleyeceğiniz ve çok fazla duruş ve kalkış yaşayacağınızdan aslında size hem zaman hem de yakıt yani para kaybettirecektir.

Yakıt tüketimi konusunda, daha da önemlisi can ve mal güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus vites boşta seyir etmektir. Vitesli araçların ilk çıktığı zamanlardan beri kullanılan bu uygulama aslında çok yanlıştır. Hızlanma ve frenleme ile doğrudan ilişkili olan vitesi boşa aldığınızda güvenli bir şekilde hızlanamazsınız. Ve ani bir fren yapmanız gereken yerde frenleme sistemini doru çalıştıramazsınız. Zaten baktığınızda vites boşta seyir etmek yakıt tüketimine de olumlu bir katkısı bulunmayan bir durumdur. Hiçbir şekilde faydası olmayan bu durumu günlük hayatınızda uygulayarak can güvenliğinizi tehlikeye atmamanızı tavsiye ederiz.

Ekonomik sürüş teknikleri konusunda çoğu kişinin bilmediği bir diğer durum da cam açmaktır. Özellikle şehirler arası yani uzun yolda cam açmak size fazladan yakıt tüketimi olarak geri dönecektir. Yazımızın başında ekonomik sürüş teknikleri terimin olduğu yerde sürtünme ifadesinin yer almayacağını belirtmiştik. Cam açmak uzun yolda sabit bir devir ve sabit bir hızda giden bir aracın içinde hava sürtünmesine sebep olacaktır. Bu da yakıt tüketimini arttıran bir faktördür. Ayrıca sürüş hızınız da yakıt tüketimini etkiler. Sadece çok hızlı değil çok düşük hızda seyir etmek de fazla yakıt harcatır. İdeal sürüş hızı saatte 60 ile 90 kilometre arasıdır.

Ekonomik Sürüş Teknikleri

Aracınızın göze daha çok hitap etmesi ve size daha keyifli sürüş imkanı sunabilmesi için piyasada birçok aksesuar ile karşılaşmamız mümkün. En ucuz oto aksesuarları kategorisinde buluna birçok üründen biri kolay adres bulmada yardımcımız navigasyon aletleri. Ayrıca araç içinde telefon elimizde konuşmamız tehlikeli olduğu için, ve sürekli olarak kulaklık bulunduramadığımız için araç içine bir telefon standı alabiliriz. Araç içinin daha aydınlık olması isteyen kullanıcılar için LED veya spot şeklinde aydınlatma istemleri de mevcut. Keyif ve güven dolu sürüşler dileriz.

Ekonomik sürüş teknikleri özellikle ülkemiz gibi otomobil yakıtlarının yüksek fiyatlı olduğu yerlerde araç sahipleri için büyük önem taşıyor. Bu teknikleri uyguladığımızda sadece yakıt tasarrufu yapmış olmakla kalmayıp, aracınızın sağlığını da koruyacak, yani aracı oluşturan parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız. Aracınıza ekonomik sürüş için yapacağınız ilk harcamalar gözünüzü korkutabilir. Ancak…

Makalemizi Beğendiniz mi?

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Katalitik Konverter Nedir, Nasıl Çalışır

Katalitik Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Katalitik Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?   Günümüzde dünya üzerindeki bütün şehirler...

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: