Eksantrik Mili Nedir? Ne İşe Yarar

Eksantrik Mili Nedir

Eksantrik mili nedir? Ne İşe Yarar? Eksantrik milinin diğer bir adı da Kam Milidir. Kam mili yapmış olduğu hareketi krank mili üzerinden alan motorun yardımcı mili olarak bilinir ve yardımcı bir görev üstlenir.

Kam mili veya eksantrik mili hareketini triger kayışı yada zincirinden alır. Motorda görevi emme ve egzoz sübaplarının zamanında açılmalarını sağlamaktır. İlkel 4 silindirli 8 subaplı motorlarda 2 adet bulunur.

Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur yaptığında kam mili bir tur yapar. İki zamanlı motorlarda ise, birebir oranındadır. Motor devriyle orantılı çalışan bu mil, motorun düzgün çalışması için çok ince ayar yapılarak motor üzerine konumlandırılmıştır. Kam milleri yüksek kaliteli karbon çeliklerinden döküm yöntemi ile imal edilir. Kaliteli çelik alaşımlarından presle dövülerek ya da dökülerek tek parça olarak üretilir. Mil üzerinde muylular, kamlar ve hareket verme dişlileri vardır.

Kam mili hareketini krank milinden dişli, zincir veya kayış yardımıyla alır. Kullanılan kayış motorun hayati parçaları arasında anılan triger kayışıdır. Krank mili ile kam mili arasındaki mesafe çok yakınsa dişli teması ile hareket aktarılır. Dişli ile aktarma aslında en verimli ve sorunsuz sistemdir fakat silindirleri sıra tipli olan motorlarda bu mümkün olmamaktadır çünkü aradaki mesafe dişliye aktarılmayacak kadar fazladır. V tipi motorlarda ise dişli kullanılır. Triger kayışı veya zincir kullanılır. Triger kayışı kopabilir veya sıyırabilir, buda motorda telafisi olmayan hasarlara neden olabilmektedir. Zincirde ise daha nadir görülmektedir ve kopma olsa bile araç stop ederek motora zarar gelmesi engellenir. Fakat kayış sıyırdığında hareket devam ettiğinden subap zamanlamaları değişir. Ve buda telafisi olmayan sıralama hatalarına dolayısıyla yanlış zamanda ateşlenen pistonlar nedeniyle krank milinin kırılmasına neden olabilir. Bunlara neden olmamak için aracımızı belli zamanlarda yetkili servise götürüp periyodik bakımlarını düzenli yaptırmalıyız oto yedek parça sanayi geniş bir alana sahip olduğu için en ucuz oto aksesuar parçalarını tercih etmemeliyiz. Bunları tercih ettiğimiz durumlarda aracımızda başka sıkıntılarda meydana gelebilir. Bu yüzden aldığımız ürünlerin orijinal ve kaliteli olmasına maksimum şekilde dikkat etmeliyiz.

Eksantrik Mili Nedir?

Kam milinin ana görevi belirtildiği üzere subapları açıp kapatmaktadır. Kam milinin ana görevi belirtildiği üzere subapları açıp kapatmaktadır. Kam mili külbitöre hareket verir, külbitörler ise subapları açar.

Kam milinin yardımcı görevleri ise yağ pompasına ve bunun dışında varsa yakıt otomatiğine ve distribütöre hareket vermektir. Aşınma daha çok kamın ucunda ve yanaklarında gerçekleşir. Uçtaki aşıntı subapların daha az açılmasına, yanaklardaki aşıntı ise, subapların sesli çalışmasına ve erken açılıp kapanmalarına neden olur.

Subapların açılıp- kapanma zamanlamasındaki en ufak değişim kötü yanmaya, dolayısıyla motorun güçten düşmesine neden  olur.

 

Eksantrik mili nedir? Ne İşe Yarar? Eksantrik milinin diğer bir adı da Kam Milidir. Kam mili yapmış olduğu hareketi krank mili üzerinden alan motorun yardımcı mili olarak bilinir ve yardımcı bir görev üstlenir. Kam mili veya eksantrik mili hareketini triger kayışı yada zincirinden alır. Motorda görevi emme ve egzoz sübaplarının…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 4.78 ( 3 votes)

Related Posts:

Bayiden araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bayiden Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayiden Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Günümüz şartlarında, araç sahibi...

Diferansiyel Nedir Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Diferansiyel Nedir ? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere...

Performans Açık hava filtresi nedir

Performans Açık Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Performans açık hava filtresi her aracın ihtiyaç listesinin başında gelen...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: