Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Krank mili eksantrik bir mildir ve pistondan aldığı alternatif doğrusal hareketi sürekli dairesel harekete çevirerek volan ve kavrama vasıtası ile vites kutusuna iletir. Krank mili oto yedek sanayisinin en önemli olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Krank mili genellikle döküm yöntemi ile üretilir ve biyel kolunun çalışacağı bölgeleri talaşlı imalatla hassas bir şekilde işlenir. Krank mili malzemesi düşük alaşımlı çeliktir. Döküm yoluyla üretilen krank mili küresel grafitli dökme demirle de üretilir. Malzemenin özellikleri aşınmaya, eğrilmeye, ve burulmaya karşı dayanımlı olması için genellikle diğer millerde olduğu gibi kesitinin ortasına denk gelen kısımları daha yumuşak alaşımdan üretilir. Krank miline yataklık eden kaymalı yataklar ( Krank Mili Yatağı) ise mikro kaynamaları engellemek için gri dökme demirden yapılır. Krank mili tamamen kaynaksız olduğu için tek parçadan imal edilmiştir. Ayrıca belirtmek gerekir ki ; imal aşamasında dövme işleminin ardından muylu ( Bir Milin Yatağında Dönmesini Sağlayan Bölüm) olan yüzeyleri özel taşlama uygulamalarına tabi tutulur ve parlatılır. Bunun sebebi ise abiyel mekanizmasının bağlanmış olduğu yer için sürtünmesi sıfır olan düzgün bir yüzey üzerinde hareket etmesi en önemli şarttır.

Krank milinden beklenen özellikler ise hem esnek olması hem de mukavemetinin çok fazla yüksek olmasıdır.

Aslında dışarıdan bakıldığı zaman bu iki kavram gayet zıt gibi görünebilir ancak bu iki zıt kavram ortak bir nokta da buluşur ve krank milinin zorlanma durumları yaşadığı zamanlar da herhangi bir çatlama ve kırılma yaşamaması için küçük bir miktarda esnekliğe sahiptir. Küçük çelikten üretilen milleri ise, krank mili gibi kalıplar içinde dövme yöntemi kullanılarak üretilirler. Büyük krank milleri ise açık bir ortamda dövülerek muylulara gerçek açısal sapma özellikleri kazandırılır ve son işlem olarak tasfiye uygulaması yapılarak imal edilir. Krank milleri mukavemeti yüksek olan dövme bir çelikten üretildiği gibi başka bir yöntem olan basınçlı döküm yöntemi ile de seri imalatları mümkün hale gelirler.

Krank milinin mukavemetini iyice arttırmak için muylu ve kolun birleştiği yer sertleştirmenin uygulanma işleminin yer alacağı bölge içine alınır. Genel olarak krank milleri fazlası ile önemli bir yere sahiptirler ve yapım aşamaları çeşitlilik  gösterirler. Çatlama ve kırılmalara da önlem olarak kullanıldığını belirtmek gayet önemli bir noktadır.

Kırılma ve çatlama durumlarında oto yedek parçacılardan veya otomobilin yetkili servislerinden yenisi temin edilir veya torna atölyelerinde tamiri yaptırılabilir. Bazı oto aksesuarcılarda normal piyasa fiyatlarından en ucuz fiyatla çıkmada bulunur. En ucuz oto aksesuar firmalarından hesaplı bir şekilde bulabilirsiniz.

Krank Mili Karşı Ağırlıklar

Motorlarının krank millerinin dengelenmesi bakımından başlıca iki önemli kuvvet söz konusudur.

Atalet (eylemsizlik) kuvvet

Merkezkaç kuvveti

Krank milini dengelemek ve sarsıntı oluşumunu engellemek için muylulara ters yönde ağırlıklarla birlikte imal edilir. Atalet eksen el hareket yapan piston ve biyelin ağırlık merkezinin üst tarafında kalan ve eksen el hareket yaptığı varsayılan parçaların kütleleri nedeniyle oluşmaktadır.

Merkezkaç kuvveti ise döner hareket yapan krank kolu ve biyelin ağırlık merkezi altında kalan bölümlerinin kütleleri tarafından meydana getirilmektedir. Merkezkaç kuvvetin dengelenmesinde karşı ağırlıklardan yararlanılır. Bunlar hem merkezkaç kuvvetinin dışa uyguladığı kuvveti hem de krank milindeki eğilme ve gerilmelerini karşılar. Diğer yandan da ana yatakların yükü azaltılır. Çok silindirli motorlarda peş peşe dizilen karşı ağırlıklar birbirlerinin merkezkaç kuvvetini sönümleyip titreşime engel olurlar. Piston ateşlemeleri ve krankın dönme açısı da buna imkan verecek şekilde düzenlenmiştir.

Krank mili eksantrik bir mildir ve pistondan aldığı alternatif doğrusal hareketi sürekli dairesel harekete çevirerek volan ve kavrama vasıtası ile vites kutusuna iletir. Krank mili oto yedek sanayisinin en önemli olmazsa olmaz bir parçasıdır. Krank mili genellikle döküm yöntemi ile üretilir ve biyel kolunun çalışacağı bölgeleri talaşlı imalatla hassas bir…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

5

Bu Makaleye Oy Verir misiniz?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir?

Motorlarda ateşleme sistemi , temel olarak arabanın çalışmasını sağlayan güç...

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter ; Tork, kelime anlamı olarak dönme gücü demektir. Konventer...

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: