Lastik Nedir? Nasıl Çalışır? Kısımları Nelerdir?

Lastik Nedir Nasıl Çalışır Kısımları Nelerdir

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu sebebten dolayı araçların olmazsa olmazlarındandır. Lastiklerin üretiminde dayanınıklılık ve yer tutuşu için kauçuk, kort bezi ve çelik tel gibi çok çeşitli maddeler kullanılır. Yaygın bir pazarı vardır, yedek oto aksesuarcıların çoğunda bulabilirsiniz.

Lastikler bakıldığında basit yapılı plastik gibi görünse de aslında çok ileri teknoloji de üretilir, üretiminde çeşitli formüller kullanılır ve üretiminde kullanılan maddeler çok yüksek derecede eritelip birleştirilir. Üretiminde her hangi bir bölgesinde dengesizlik olan lastiklerin yol tutuşunda ve frenlemesinde sorunlarla karşılaşılabilir. En ucuz oto aksesuarcılardan alınan lastiklere dikkat edilmelidir.

Ayrıca lastikler çok yüksek ısıya dayanıklı olarak üretilir. Bu da aracın çok uzun yollar alabilmesini sağlar. Eğer lastik yüksek ısıya dayanıklı olmasaydı, iç ısısı yükselir ve aniden patlardı. Bu durum seyir halindeki aracın kontrolünün kaybolmasına sebep olurdu.

Lastiğin Kısımları

Lastik şekilde de görüldüğü üzere 8 katmandan oluşur. Biz kısaca 7 tanesi üzerinde duracağız. İç katman genellikle kısımlardan sayılmaz.

Çelik kordon, imalatında çelikten kabloların kullanıldığı dayanıklı bir katmandır. Lastiğin iç kısmını sarar ve jantlara düzgün oturmasını sağlar. Aynı zamanda lastiğe dayanıklılık verir ve zarar görmesini engeller.

Şambrel, polyesterden üretilen yine lastiğin dayanıklılığını artıran katmanlardan biridir. Genellikle birden fazla bulunur.

Kemer, lastiğin yere tutunmasını sağlar ve kolayca delinip patlamasını önler.

Muhafaza Plies, genellikle yüksek hız için tasarlanmış araçlarda kullanılır. Katmanların birbirine tutunmasını ve lastiğin parçalanmamasını sağlar.

Lastiğin yere değmeyen kısımları da değen kısımları kadar yüksek basınca maruz kalır. ‘Yanak’ katmanı bu kısımların denge ve dayanıklılığını sağlar ve basıncın onları parçalamasını önler.

Dış lastik, araba lastik dediğimizde gözümüzün önüne gelen en dıştaki katmandır. Yırtılma veya kırılma olmaması için yumuşaklığı titiz ayarlanır. Üzerindeki oluklar ise yol tutuşu açısından çok önemlidir.

Kenar muhafızı, lastiğin içinde bulunan katmanların arasına yerleştirilen opsiyonel bir katmandır. Her lastikte bulunmaz. Lastiğin ömrünü uzatır.

Lastik Nasıl Çalışır

Lastikte 4 ana oluk bulunur ve bunlar lastiği çepeçevre sarar. Aralarında ise, daha küçük boyutta ve daha fazla sayıda oluklar vardır. Bu olukların iç kısımlarındaki boşluklar, yer ile temas ederek suyun alttan boşalmasını sağlar. Bu yüzden her mevsim için ayrı lastik bulunmaktadır.

oto TNC farkı ile En ucuz oto aksesuar

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu sebebten dolayı araçların olmazsa olmazlarındandır. Lastiklerin üretiminde dayanınıklılık ve yer tutuşu için kauçuk, kort bezi ve çelik tel gibi çok çeşitli maddeler kullanılır. Yaygın bir pazarı vardır, yedek oto aksesuarcıların çoğunda bulabilirsiniz. Lastikler bakıldığında basit yapılı plastik gibi görünse de…

Sayfamızı Puanlar mısınız?

0

Puan

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir?

Motorlarda ateşleme sistemi , temel olarak arabanın çalışmasını sağlayan güç...

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler ; Şehirlerde yaşayan nüfus sayısı...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: