LPG’li Araçlar da Karşılaşılan Sorunlar

LPG’li Araçlar

LPG'li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar nelerdir? LPG’li araçları kullanan ve bu yakıtı alan kesim genel itibari ile otomobili en ekonomik biçimde kullanmak isteyen insanlardır. Genel olarak bakıldığı zaman LPG’li araçlar bu kesime çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Aracın motoruna mazot kadar zarar vermez ve aynı zaman da temiz bir kullanım şekli vardır. Bunun yanı sıra ucuzdur ve uzun yollarda ekonomik olarak sizi çok fazla yormaz. Fakat artılarının yanı sıra eksileri de bulunmaktadır. Mesela LPG’li araçların bazı otoparklara giremediğini bilirsiniz. Özellikle tabela asılır ve bu araçların bu denli dar ve basınçlı ortamlara girmeleri yasaktır. Bunun detayından bahsedecek olursam, tüp içerisindeki gaz yeterince basınçlı bir şekilde durmaktadır ve kapalı bir otoparka girdikten sonra daha basınçlı olacağını da biliyoruz ya da tabii sebeplerden dolayı herhangi bir kaza oldu ve bu durumun sonucunda patlama kaçınılmaz olur. Böyle bir riske girmek istemeyen otomobil kullanıcıları benzinli araç tercihinde de bulanabiliyorlar.

LPG’li araçlar genel itibari ile inceleyecek olursak ekonomik bir yapısı olduğundan söz etmiştik ve aynı zamanda bazı risklerinden de bahsetmiştik. Bu sorunları doğuran şeyler, bunları analiz etme ve tamir konusunda bir takım şeyler söyleyecek olursam, birincisi gaz kaçağı olacaktır. Gaz kaçakları LPG’li araçlar için belki de en tehlikeli durumdur. Bu araçların muhtemel infilak etmesi gaz kaçağı sebeplerindendir. Çok fazla risk taşıyan bir konu olduğu için bakımını sıklıkla yapmanız gerekmektedir ki herhangi bir maddi ve manevi kaybınız olmasın. Gaz kaçağının analizini yapmak çok basittir. Arabanın içinde oturduğunuz sıralarda hafif bir hızlanma sonrası gaz kokusunu hemen alabilirsiniz. İşte bu durum tehlike arz eden bir durumdur. Bunu önlemenin yolu tüpe beyin taktırmaktır. Tabi ki bunu yapmakta çok basit bir şey değildir. İşini iyi yapan bir ustaya vermelisiniz ki tekrar bir sızıntı olmasın. Oto yedek parça kalitesine göre tercih edeceğiniz yerler size farklı masraflar sunabilir. Fakat gaz kaçağı gibi büyük bir durum karşısında aralarında 100 ya da 200 lira oynayacak tamir ücretleri sizin gözünüzü korkutmamalı. Oto aksesuar konusunda farklı tercihler yapabilirsiniz. En ucuz oto aksesuar aracınızın performansını etkilemez ama kaliteli oto yedek parça kullanmaktan vazgeçmeyin. İkinci sorun olarak rölanti sorununu söyleyebiliriz. Rölantiye genel itibari ile baktığımız zaman motorun dönüş performansıyla alakalı bir durumdur. Önceden bu motorlarda manuel girilirdi fakat modernliğin getirdikleriyle birlikte artık otomatik olarak girişler sağlanmaktadır. Tabi gene de farklılıklar gözlemlenir. Örneğin motorun kışın ve yazın devir sayıları birbirinden farklıdır. Motor bunu enjeksiyon miktarını arttırarak yapabilir. Araç rölantide stop ediyorsa ya da rölantide dalgalanmalar oluşuyorsa bir arızalanma olduğu söylenebilir. Ama stop durumu motorun ateşlemesinden, enjeksiyondan ya da subap sitemlerinde arıza olabilir. Arıza böyle bir durumdaysa rölanti arızalandığı söylenemez. Bunlar dışında farklı bir arızalanma varsa hemen arızalanmış parçanın yerine kaliteli bir oto yedek parça temin etmelisiniz.

LPG'li Araçlar da Karşılaşılan Sorunlar

Son olarak LPG’li araçların genel olarak hız ve kalkış performansından söz edecek olursam; LPG’li araçlarda, diğerlerine göre ciddi bir performans düşüklüğü vardır. Bunun yanı sıra geç çalışma özelliği ile size rahat kalkışlar ve hızlı sürüşler sağlayabileceği söylenemez. Ekonomik olarak sizi öne taşıyabilir fakat LPG’li araçlar sizi her yönden tatmin edemez. Az yakan LPG’li aracınıza farklı bakımlar yaptırabilirsiniz ve ekonomik olması sizi yeterince mutlu ediyor olabilir. Her şey sizin tercihiniz ama bunların yanı sıra en ucuz oto aksesuar çeşitlerini de gözden kaçırmayı unutmayın.

LPG'li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar nelerdir? LPG’li araçları kullanan ve bu yakıtı alan kesim genel itibari ile otomobili en ekonomik biçimde kullanmak isteyen insanlardır. Genel olarak bakıldığı zaman LPG’li araçlar bu kesime çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Aracın motoruna mazot kadar zarar vermez ve aynı zaman da temiz bir kullanım şekli vardır.…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

5

Bu Makaleye Puan Verir misiniz?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Sis Lambası

Sis Lambası Nedir? Sis Lambası Ne İşe Yarar?

Sis lambası isminden de anlaşıldığı gibi görüşün azaldığı sisli veya...

Diferansiyel Nedir Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Diferansiyel Nedir ? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere...

Direksiyon Nedir Nasıl Çalışır

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Direksiyon Nedir? Otomobilde çok basit çember şekide bir parça gibi...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: