Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler ; Şehirlerde yaşayan nüfus sayısı arttıkça motorlu taşıt kullanımı da günden güne artmaktadır. Şehirlerin genişlemesiyle gidilen mesafelerdeki artış beraberinde motorlu taşıt kullanmayı gerektiriyor. Motorlu taşıta duyulan ihtiyacın artması da birçok soruna sebep oluyor. Bunlardan en önemlisi trafik kazalarıdır. Trafik kazalarının çoğunu ise maddi hasarlı trafik kazaları oluşturur. Maddi hasarlı trafik kazası ise şöyle ifade edilebilir; kazada sadece tarafların araçlarında hasar görülmesi, yaralanma veya ölüm olmaması durumudur.

2008 yılında çıkan bir yasaya göre, maddi hasarlı bir kaza yapılmışsa ve kazayı yapan taraflar arasında anlaşabiliyorsa trafik polisini çağırmaya gerek yoktur. Kişiler gerekli kaza tespit tutanağını kendileri doldurup gereken işlemleri gerçekleştirebilir. Ancak bazı durumlarda kaza tespit tutanağı geçerli değildir. Taraflardan birinin ehliyeti yoksa ya da geçerli değilse, sürücünün alkollü olduğu şüphesi varsa, yaşı ufaksa ya da akli dengesinin sorunlu olduğu düşünülürse, olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir. Ayrıca kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise, kazada resmi kuruluşların eşyalarına zarar verilmişse, araçlardan birinin trafik sigortası yoksa veya kaza sırasında yalnızca üçüncü kişilerin malları zarar görmüşse yine olay yerine kesinlikle trafik polisi gelmelidir.

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler  arasında bir diğer önemli konu kaza tespit tutanağı düzenlenirken kazayı yapan sürücülerin sürücü bilgileri, araç bilgileri, iki aracın da zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri, kazanın tarihi, yeri, oluş biçimi gibi bilgiler yer almalı ve kazanın bir çizimi ile sürücülerin kazaya ilişkin ifadeleri bulunmalı, sürücüler tarafından imzalanmalıdır. Daha sonra kaza ile ilgili çeşitli noktalardan fotoğraflar çekilmelidir.

Kaza Tespit Tutanakları, sigorta şirketlerinin hasar departmanına iletilir. Sigorta şirketleri en geç takip eden iş günü sonuna kadar tutanağı ve fotoğrafları elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)'ne iletir. Tutanakların, SBM sistemine girilmesini takip eden 3 iş günü içinde her bir sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesi yapar. Bu oranlar kazaya karışan her bir araç için %0, %50 ve %100 şeklindedir. Eğer şirketler arasında kusur oranlarında anlaşmaya varılır ise dosya sonuçlanır.3 iş günü içerisinde anlaşmaya varılamaz ise dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu'na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır. Dosya sonuçlandıktan sonra sigortalılara, dosyanın sonuçlandığına dair cep telefonu ya da e- posta yolu ile bilgilendirme yapılır.

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Tüm bu işlemlerden sonra araç sahiplerinin rastladıkları sıkıntılardan biri de kazaya uğrayan araçlarının tamiri sırasında sigorta şirketi ile orijinal/yan sanayi yedek parça takılması hususunda çıkan sorunlardır. Kasko sigortası yaptıran araç sahipleri imzalamış oldukları sigorta poliçesinde yer alan düzenlemeleri dikkatle inceleyip sigorta yaptırmaları bu konuda çok büyük önem taşımaktadır. Eğer yenilecek parçaların durumu sigorta şirketinin takdirine bırakılmışsa yapılabilecek bir şey söz konusu olmamaktadır. Ancak, poliçede orijinal parça takılacağı yazılı ya da bu konuda düzenleme yer almamakta ise aracın hasar kontrolünü yapan Sigorta Eksperine durumu bildirerek orijinal parça takılması talep edilebilir. Aracın tamiri kusurlu tarafın sigortasını yapan şirket tarafından karşılanacak ise bu durumda hiçbir şekilde sigorta şirketine takdir hakkı bırakılmamıştır. Aracınızda değişen parçanın aynısı ile değiştirmesi gerekir. Bu durumda da sigorta şirketi parçanın aynısını vermemesi halinde sigorta şirketinin Eksperine durumu bildirerek aynı parçanın takılması talep edilmelidir. Eksper sorunu çözemez ise araca yan sanayi parçaları takılması durumunda, araçta bulunan hasar ile ilgili tespit yaptırılarak çıkan bedel üzerinden sigorta şirketine karşı dava açılması gerekmektedir.

Tüm bunlar kaza sonrasında yapılması gereken işlemler olup kazaların önlenmesi için de birçok tedbir vardır. Bunların en önemlisi oto aksesuarlarıdır. En ucuz oto aksesuarından en pahalısına hepsinin ayrı faydaları olan ürünler sürücülerin işini kolaylaştırmaktadır. Oto aksesuarları kazaların önlenmesi ve haklılık payının belirlenmesinde çok önemli araçlardır. Oto aksesuarı olan geri görüş kamerası kazaların önlenmesinde önemli yer tutar. Araç içi kamera sistemi de kazaların oluşuyla ilgili kanıt sürerken araç sürücülerinin en çok işine yarayan aksesuarlardandır. Mevsime uygun lastikler kazaları büyük ölçüde engeller. Kaza sonrası yapılması gerekenleri bilmemiz gerektiği gibi kazayı önlemek için de gerekli tedbirleri almalıyız.

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler ; Şehirlerde yaşayan nüfus sayısı arttıkça motorlu taşıt kullanımı da günden güne artmaktadır. Şehirlerin genişlemesiyle gidilen mesafelerdeki artış beraberinde motorlu taşıt kullanmayı gerektiriyor. Motorlu taşıta duyulan ihtiyacın artması da birçok soruna sebep oluyor. Bunlardan en önemlisi trafik kazalarıdır. Trafik kazalarının çoğunu ise maddi hasarlı trafik…

Makalemizi Beğendiniz mi?

5

Bu Makaleye Puan Verir misiniz?

User Rating: 4.08 ( 2 votes)

Related Posts:

Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Krank mili eksantrik bir mildir ve pistondan aldığı alternatif doğrusal...

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Eksantrik Mili Nedir

Eksantrik Mili Nedir? Ne İşe Yarar

Eksantrik mili nedir? Ne İşe Yarar? Eksantrik milinin diğer bir...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: