Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem pistonların silindir boşluğuna yapışmasını önler ve motorun işlevliğinin devamını sağlar. Eğer bu sistem olmasaydı aracınız bi kaç kilometre yol aldıktan sonra hareket edemezdi. Tabi ki isminden de anlaşıldığı üzere sistemde kullanılan motor yağı burada ana faktör.

Motor yağı yaygın olarak satılan bir sıvıdır. En ucuz oto aksesuar satan yerlerde bile rahatlıkla bulabilirsiniz.

MOTOR YAĞLAMA SİSTEMİ;

Motor Yağlama Sisteminin Amaçları

Sistemin öncelikli amacı sürtünmeyi en aza indirmektir. Bunu engellemek veya yok etmek olarak söylemek belki yanlış olabilir çünkü motorun içindeki parçalar motorun çalışması esnasında birbirlerine sürtünebilir. Ve dolayısıyla parçalarda aşınmalar meydana gelir. Ama motor yağı sayesinde bu aşınma en aza indirilmektedir. Dolayısıyla motorun ömrü olarak nitelendirdiğimiz çalışma süresi uzar.

Sistemin bir diğer özelliği ise aşınmalardan meydana gelen birikmeyi temizlemektir. Bu aşınmalar gözle görülebilir boyutların çok altında da olsalar meydana getirdiği birikintiler parçaların dönme işlevlerinin kısıtlanmasına ve hatta çizilmesine yol açar. Sistem bu zararı önler ve birikintinin yağ karterinde toplanmasını sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da yağın kullanım süresidir. Eğer aynı motor yağı uzun süre kullanılırsa bir süre sonra temizleme işlevini kaybeder.

Motorun içinde birbiriyle bağlı olarak çalışmakta olan parçalar arasında tolerans boşluğu olarak nitelendirilen boşluklar bulunur. Bu boşluklar zamanla çarpmaya veya sürtünmelere sebep olabilir. Motor parçaları arasındaki çarpma ve sürtünmeler motorun ısısını artırır ve motor içinde istenmeyen seslere neden olur. Motor yağı bu parçalar arasında bir tabaka görevi görür ve çarpma ve sürtünmeyi önleyerek ısıyı ve sesleri engellemiş olur.

Motor Yağlama Sistemi Nasıl Çalışır

Motor yağlama işlemi basit olarak iki vasıtayla gerçekleşir. Bunlardan biri pompadır.  Motorun en alt kısmında yer alan karterde biriken yağ, pompa yardımı ile motorun yağlanması gereken parçalarına ulaştırılır. Burada ulaştırmada yardımcı kanal ve delikler vardır. İkinci vasıta ise buradan sonra ortaya çıkıyor. Yağlama işlemini bitirmiş olan yağ ikinci vasıta olan yer çekimi ile dönüş hattını kullanarak kartere geri döner. Bu işlem motor çalıştığı süre zarfında kendini tekrar eder.
Burada motorun ömrü açısından bir şeyi daha bilmenizde fayda var. Yağ pompası triger kayışına bağlı olarak çalışır. Eğer motor daha devirli kullanılırsa pompa daha çok miktarda yağ basar. Yani aracınızı çalıştırdıktan kısa bir süre sonra bir süre devirli kullanırsanız motorun işlevi açısından yararlı olacaktır.

 

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem pistonların silindir boşluğuna yapışmasını önler ve motorun işlevliğinin devamını sağlar. Eğer bu sistem olmasaydı aracınız bi kaç kilometre yol aldıktan sonra hareket edemezdi. Tabi ki isminden de anlaşıldığı üzere sistemde kullanılan motor yağı burada ana faktör. Motor yağı yaygın olarak…

Bu Makaleyi Faydalı Buldunuz mu?

5

Bu Makaleye Oy Verir misiniz?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Piston nedir

Piston Nedir? Piston Nasıl Çalışır?

Piston nedir ve piston nasıl çalışır? Piston (itenekli) bir silindir...

Benzin Motoru Nedir Nasıl Çalışır

Benzin Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen...

Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Ekonomik sürüş teknikleri özellikle ülkemiz gibi otomobil yakıtlarının yüksek fiyatlı...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: