Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir?

Motorlarda Ateşleme Sistemi Nedir

Motorlarda ateşleme sistemi , temel olarak arabanın çalışmasını sağlayan güç olarak tanımlayabiliriz. Araba motorlarında sıkışmış halde hava ve yakıt karışımı bulunur. Sistem bu karışımın yakılabilmesi için bujilere yüksek voltaj gönderir. Voltaj karışımın yanması için gerekli kıvılcımı sağlar. Ve araba çalışmaya başlar. Burada çok önemli bir nokta var ki, aracınızın fiyatı veya özellikleri ne olursa olsun motor ateşlenmediği takdir de araba çalışmaz.

Ateşleme sisteminde bulunan ana parçalar şunlardır ; kontak, batarya, endüksiyon bobini, distribütör, kablolar, bujiler. Bu parçaları en ucuz oto aksesuarcılardan bile satın alabilirsiniz. Temini zor değildir, genelde sipariş üzerine getirtilir.

Motor Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır

Kontağın görevi aküden kontağa gelen düşük voltajlı akımın derecesini yükseltmektir. Buradan çıkan akım bobin üzerinden platin iletim noktalarına geçer ve buradaki görevini tamamlar. Bu akım azaldıkça bobin sargıların da manyetik bir alan meydana gelir ve yüksek voltajlı bir akım oluşur. Akım bobinden distribütör kapağına iletilir. Distribütör ise açığa çıkacak yanma olayını gerekli noktalara iletecektir.

Tevzi makarası, orta kuleden buji kulesine yüksek voltajda akım sağlar. Bu akım buji kabloları aracılığıyla buji tırnaklarına iletilir ve burada bir kıvılcım oluşturulur. Kıvılcım yanma odasındaki sıkıştırılmış hava yakıt karışımının ateşlenmesini sağlar. Ve motora çalışması için gereken güç iletilmiş olur. Artık araba çalışmaya hazır!

Tüm bu işlemler sırasında yanma odasında atık gaz birikir ve bu gazın tamamının araç dışına çıkarılması gerekir. Çıkarılmadığı durumda kirli atıklar motoru boğar, iç aksamlara temiz hava girişini zorlaştırır. Daha sonrasında aracın bütün parçalarında sorunlar meydana gelmeye başlar ve performans düşüklüğü gözlenir. Aracın yakıttan aldığı verim azalır, araç rahatsız edici sesler çıkarmaya başlar ve aracın ömrü kısalır. Tabi bunu önlemek için oto yedek parça satan yerlerde temiz ve sorunsuz bir egzoz sistemi satın alabilirsiniz.

Ayrıca bir de elektronik ateşleme sistemi vardır. Bu sistem platin olmadan çalışır, yanma tam sağlanır ve motor daha iyi bir verimle çalışır. Bu ateşleme sisteminde bujilerinizi daha uzun ömürlü kullanırsınız.

En ucuz oto aksesuar Oto TNC

Motorlarda ateşleme sistemi , temel olarak arabanın çalışmasını sağlayan güç olarak tanımlayabiliriz. Araba motorlarında sıkışmış halde hava ve yakıt karışımı bulunur. Sistem bu karışımın yakılabilmesi için bujilere yüksek voltaj gönderir. Voltaj karışımın yanması için gerekli kıvılcımı sağlar. Ve araba çalışmaya başlar. Burada çok önemli bir nokta var ki, aracınızın fiyatı…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Puan

Bu Makaleyi Puanlar mısınız?

User Rating: Be the first one !

Related Posts:

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur....

Diferansiyel Nedir Nasıl Çalışır Çeşitleri Nelerdir

Diferansiyel Nedir ? Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Diferansiyel Nedir? Nasıl Çalışır? Diferansiyel, motor torkunu çekiş aksındaki tekerleklere...

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter ; Tork, kelime anlamı olarak dönme gücü demektir. Konventer...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: