Opel Tarihçe

Opel Tarigi

Opel marka otomobilin tarihçesi; İnsanlık tarih boyunca hız kazanmak istedi. Ulaşımını sağlamak, ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkan bu istek sonucu yapılan çalışmalarla tekerlek hayatımıza girdi. Binek hayvanlarıyla yeterli hıza ulaşamayan insanların tatminsizliği tarih boyunca yeni icatlar ve arayışlar sayesinde otomobilleri hayatımıza soktu. Önceleri ihtiyaçları karşılayan taşıtlar, zaman akıp gittikçe bir lüks, bir konfor simgesi oldular. Tam da bu sebeple dikiş makinası üretimiyle yola çıkan Adam Opel’in 1899 yılında araba üretimine geçişiyle ‘Opel’ bir marka olarak sektörde adını duyurmaya başlamıştır. Almanya, Hesse’de kurulan şirket, 1920lerin başında seri araba üretimi yapan ilk otomobil markasıdır. Kısa sürede otomotiv sanayinin önde gelen isimlerinden biri haline gelen Opel ‘’we leben autos’’ (arabayla yaşıyoruz) olan sloganıyla dünya çapında tanınmaktadır ve logosundaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil etmektedir.

Global anlamda hizmet veren şirket şuan dünya üzerinde kırktan fazla pazarda satış yapmaktadır. Rüsselsheim merkezli şirketin 6 ülkede (Almanya İspanya, Polonya, Avusturya, Macaristan, Birleşik Krallık) 11 adet üretim tesisi bulunmaktadır. Türkiye’de satılan ( Corsa, Meriva, Astra, Zafira, Insignia, Antara, Camba, Tiagra) , Türkiye’de satılmayan (GT, Sintra , Viuara, Movana) üretimden kalkmış (Commodore, Kadett, Calibra, Speedster, Uectra, Frantera, Omega, Signum) klasikler (Manta, Monza, Rekord) ve yakın zamanda üretilmişler (trixx, Ampera, Flextreme) olmak üzere çok çeşitli model üretimi yapılmış ve yapılmaktadır.

OPEL BİR TUTKUDUR

Birçok modele sahip olan Opel, bu çeşitliliği aksesuarlarında da göstermektedir. Şuan ülkemizde en güvenilir ve en ucuz otomobil aksesuar ve yedek parçalarına ( termostat, amortisör, yağ soğutucu radyatör) online kataloglardan hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Jantlar, paspaslar , çocuk koltukları gibi Opel aksesuarları araçlara uyacak biçimde üretilmiş ve güvenilirliği testlerle ispar edilmiştir.

Binek yada ticari araçlar farketmeksizin tasarımlarındaki ( iç ve dış) konfor ve güvenliğin Opel’in bugünkü ününe kavuşmasında rolü büyüktür.

Son olarak Opel’in tasarım olarak geri dönüşüme odaklandığı ve bu sayede üretim süresi boyunca ve sonrasında atık miktarını en aza indirmeyi amaçladığını söyleyebiliriz. Malzeme ve enerji kaynaklarını korumak için yapılan bu girişim uluslararası alanda bir saygınlık kazanma sebebidir.

 

Opel marka otomobilin tarihçesi; İnsanlık tarih boyunca hız kazanmak istedi. Ulaşımını sağlamak, ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkan bu istek sonucu yapılan çalışmalarla tekerlek hayatımıza girdi. Binek hayvanlarıyla yeterli hıza ulaşamayan insanların tatminsizliği tarih boyunca yeni icatlar ve arayışlar sayesinde otomobilleri hayatımıza soktu. Önceleri ihtiyaçları karşılayan taşıtlar, zaman akıp gittikçe bir…

Bu Makaleyi Faydalı Buldunuz mu?

5

Bu Makaleye Puan Vermek İster misiniz?

User Rating: 4.35 ( 2 votes)

Related Posts:

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Benzin Motoru Nedir Nasıl Çalışır

Benzin Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen...

Direksiyon Nedir Nasıl Çalışır

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Direksiyon Nedir? Otomobilde çok basit çember şekide bir parça gibi...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: