Oto Elektrik Kaçağı Nedir? Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Oto Elektrik Kaçağı Nedir

Oto Elektrik Kaçağı Nedir? Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Tespit Edilir? Otomotivde elektrik ve elektronik sistemlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Yerine getirdiği işlevlerden dolayı bu sistemler karmaşık bir yapıda görünseler bile aslında basit elektrik sistemlerinden oluşmaktadır. Teknolojik gelişmelerde bu sistemlerin tasarlanıp uygulanmasının yanında performansı ve kullanıcının konfor beklentileri çok önemlidir.

Küreselleşen otomotiv firmalarının Dünya’nın farklı ülkelerinde üretim yapabilmeleri ve araçlarını farklı ülkelere satabilmek için elektrik tesisatlarında ve kullanılan elemanlarda standardizasyona gidilmesine sebep olmuştur.

Bir elektrik sisteminin çalışmaması, elektrikli alıcının arızalanması yada enerjinin olmamasından kaynaklanabileceği gibi elektrik tesisatından da kaynaklanabilir. Bu nedenle elektrik sistemlerinde oluşan arızaların tespitinde şemalarının iyi anlaşılması gerekir. Otomobillerde kullanılan elektronik kontrol sistemleri (ABS, ESP, ESR, Motor Kontrol Sistemi vb.) bütünleştirilerek verimleri artırılmıştır. Buna bağlı olarak kablo sayısı artmış, tesisatın hacminin artmasına neden olmuştur.

Elektrik Tesisatlarında Kullanılan Kablolar Ve Bağlantı Noktaları

Araç elektrik tesisatlarında çok telli kablolar kullanılmaktadır. Her kablo kullanıldığı yere göre farklı malzeme türü ve kalınlıkta yalıtımı yapılmaktadır. Kullanılan yalıtım malzemesi iletilen gerilim ve akım şiddetine göre değişebilir. Elektrik tesisatlarında kablolar ve elektriksel alıcılar arasında ihtiyaca göre sabit ve sökülebilen bağlantılar kullanılmaktadır.

Elektrik tesisatı üzerinde taşınan akım, iletilen gerilim, sıcaklık ve nem bağlantı noktalarındaki elektrik geçirgenliği ve tesisat ömrünü etkilemektedir. Bağlantı noktalarında oluşan gevşeklik gerilim düşmesine ve bağlantının ısınmasına sebep olur. Bu ısı zamanla bağlantı noktasında çok büyük sorunlara hatta yangına dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle bağlantı noktalarında gevşeklik olmamalıdır. Bir bağlantı noktası düşük akım direncine sahip olmalıdır. Yüksek izolasyon direnci bulunmalıdır ve nem, su gibi oksitlenmeye sebep olabilecek şeylerin bağlantıya sızmasına veya temas etmesine izin verilmemelidir.

Elektronik kontrol sistemlerinde sensörlerin ve elektronik kontrol ünitelerinin çalışma aralığı hassas ve dar olduğu için oluşacak gerilim düşüşleri çok önemlidir. Bu sebeple sensör elektronik kontrol bağlantılarında mikro kontaklar kullanılmaktadır.

Oto yedek parça piyasasının çok geniş olduğu için bazı kişiler ulusal markaların üretmiş olduğu oto yedek parçalarının daha ucuza maliyetle üretmektedir. Oto sahiplerinin en ucuz oto aksesuarlarını tercih etmektedirler

Daha büyük sorunlar yaşamamak için otomobilimizin orijinal oto yedek parçasını yetkili servisinden temin edip monte ettirmeliyiz.

Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Otomobildeki elektrik kaçağını nasıl tespit ederiz? Araçtaki elektrik arızasını tespit eden bir çok alet vardır ama oto elektriği karmaşık ve tehlikeli olduğu için bir çok aracın ön panelinde arıza göstergesi bir sorun olduğunda uyarı vermektedir. Eğer uyarı vermez ve  şüphelendiğimiz  bir durum olursa işin uzmanı olan yetkili servise götürüp işin uzmanı olan kişiden yardım almalıyız. Eğer seyir halinde elektrik aksamında sıkıntı olduğunda aracı güvenli ve trafiği sıkıntıya sokmayacak şekilde kenara çekip bir çekici vasıtasıyla aracımızı yetkili uzman servise götürmeliyiz. Değişen parçaların orijinal oto yedek parçası olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü her şeye rağmen kendimiz ve sevdiklerimiz için maksimum seviyede dikkat etmemiz gerekir.

Oto Elektrik Kaçağı Nedir? Oto Elektrik Kaçağı Nasıl Tespit Edilir? Otomotivde elektrik ve elektronik sistemlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Yerine getirdiği işlevlerden dolayı bu sistemler karmaşık bir yapıda görünseler bile aslında basit elektrik sistemlerinden oluşmaktadır. Teknolojik gelişmelerde bu sistemlerin tasarlanıp uygulanmasının yanında performansı ve kullanıcının konfor beklentileri çok önemlidir. Küreselleşen otomotiv…

Makalemizi Beğendiniz mi?

5

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Tork nedir? Tork Ne İşe Yarar?

Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork nedir? Tork, araç motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı...

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter ; Tork, kelime anlamı olarak dönme gücü demektir. Konventer...

Diskli Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır

Diskli Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diskli fren sistemi jantın iç kısmında bulunan, aracın yavaşlamasını ve...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: