Performans Açık Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Performans Açık hava filtresi nedir

Performans açık hava filtresi her aracın ihtiyaç listesinin başında gelen yedek parçalarından birisidir. Düzenli olarak değişim isteyen açık hava filtreleri motorunuzun sağlığı için gereklidir.

Performans Açık Hava Filtresi Nedir?

Otomobillerin motorunun verimli çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu parçadır. Motorların havayı emiş yolundaki tek engel bu filtrelerdir. Dışarıdan emilen havayı temizler ve motorun yanma odasına temiz bir şekilde ulaştırır. Hava filtrelerinin verimli çalışabilmeleri için havadaki zararlı maddeleri süzecek özel performans açık hava filtresi üretilmiştir. Araçlarda genellikle kağıt filtrelere alternatif olarak sünger, yağlı pamuk ve tel karışımı (koton) malzemelerden üretilenleri tercih edebilirsiniz. Süngerden imal edilen filtreler daha fazla geçirgenliğe sahip olduğundan performansı daha yüksek tutmaktadır. Ancak sünger filtreler toz geçirme olasılığı yüksek olan filtrelerdir. Yağlı Pamuk ve Tel Karışımı (Koton) filtreler ise yapısal olarak yağlı olduğundan tozu tutmaktadır. Bu ürününde sünger kadar geçirgenliği yoktur. Filtreler genellikle iki şekilde uygulanmaktadır. Açık ve kutu olarak iki şekildedir.

Kutu İçi Filtre ve Açık Filtre Nedir?

Otomobillerin orijinal filtre yuvalarına yerleştirilen bu parçalar geçirgenliği üst seviyeye çıkartmaktadır. Açık filtre modelleri ise emme manifolduna aparat desteği ile bağlanmaktadır. Filtre türü ister açık ister kutu olsun belirli aralıklarla temizlenip yeniden kullanılabilir. Otomobillerde bulunan normal filtreler hava akış hızı ve yoğunluğunda performans tipi filtrelere göre düşüktür. Bu yüzden performans açık hava filtresi çok daha etkilidir. Bu tür performans filtreleri motorun yanma odasına giden oksijeni çok daha iyi bir şekilde emmektedir. Hava miktarını emerek motora göndermesi de motorun performansını %5 daha arttırdığı gözlemlenmiştir.

Performans Hava Filtrelerinin Temizlik Adımları

1- Öncelikle filtreyi temizleyici spreyle iyice ıslatmanız gerekir. Filtrenin üzerindeki pisliğin akıp gittiğini göreceksiniz. Ortalama 5 dakika kadar sürmektedir.

2- Pisliği akıttıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin ve sonrasında soğuk su ile durulama işlemi yapın. Burada sakın sıcak su kullanmayın! Durulama işlemini yaparken de temiz alandan kirli alana doğru suyu akıtın. Kaba kirler temiz bölgeleri kirletmesin. En pratik hali musluk altında yapmaktır.

3- Kurulama işlemini sakın fön makinesi, soba ısısı gibi etkenlerden faydalanarak yapmayın. Doğal bir kuruma olması önemlidir. Aksi takdirde filtreyi kullanamazsınız. Yaz aylarında 1 gün kadar süren kurulanma işlemi, kışın 3 günü bulabilmektedir.

4- İyice kuruyan filtreyi yağlama spreyi ile filtrenin her tarafı yağ rengini alana kadar devam edin. Aracınızdan maksimum performans alabilmek için Performans açık hava filtresi kullanın ve belirli aralıklarla bu ürünü yenileyin. En ucuz oto aksesuar otoTNC farkı ile sizlere sunulmaktadır.

https://www.ototnc.com

Performans Açık Hava Filtresi 50mmPerformans Açık Hava Filtresi 50mm

Performans Açık Hava Filtresi 50mm

30,00 24,90 

Satın Al Butonu

Performans açık hava filtresi her aracın ihtiyaç listesinin başında gelen yedek parçalarından birisidir. Düzenli olarak değişim isteyen açık hava filtreleri motorunuzun sağlığı için gereklidir. Performans Açık Hava Filtresi Nedir? Otomobillerin motorunun verimli çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu parçadır. Motorların havayı emiş yolundaki tek engel bu filtrelerdir. Dışarıdan emilen havayı temizler ve…

Makalemiz Kaç Puanı Hakediyor?

5

Bu Makaleye Oy Verir misiniz?

User Rating: 5 ( 2 votes)

Related Posts:

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur....

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler ; Şehirlerde yaşayan nüfus sayısı...

Lastik Nedir Nasıl Çalışır Kısımları Nelerdir

Lastik Nedir? Nasıl Çalışır? Kısımları Nelerdir?

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: