Piston Nedir? Piston Nasıl Çalışır?

Piston nedir

Piston nedir ve piston nasıl çalışır? Piston (itenekli) bir silindir içine 1000’de 7 boşluk olacak şekilde yerleştirilmiş disk şeklinde parça, motor, pompa ve kompresör gibi makinelerde silindirden dışarı uzanan piston koluna bağlı olarak kullanılır. Pistonlar nikel, alüminyum ve krom içerikli çeliklerden üretilir. Ancak genel olarak tercih edilen pistonlar, gri dökme demire eklenen çelik ile imal edilen pistonlardır. Sebebi ise fazlası ile hafif ve dayanaklı olması ile ilgilidir. Şekil itibarı olarak çanak, bombeli ve düz olarak imal edilir. Benzinli motorlarda ise düz diyagonal yarıklı, düz etekli, U yarıklı oto termik ve T yarıklı pistonlar imal edilmektedir. Genel olarak ise benzinli olan motorlarda sıkça tercih edilen piston çeşitleri U ve T yarıklı pistonlardır. Bu şekilde yarıklı üretilen pistonlar şekil itibarı ile oval bir görünüme sahiptirler. Piston yapı itibariyle gövde, sızdırmazlığı sağlayan segmanlar ve biyel ile bağlantıyı sağlayan mafsaldan meydana gelir. Gövde ve segmanlar, patlamalı motorlarda yüksek sıcaklıklara dayanması içi alaşımlı çelikten yapılır. Hidrolik cihazlarda sızdırmazlığı sağlamak için kauçuk ve köseleden yapılan segmanlar kullanılır. Pistonlarda en önemli problem bunların gövde ve segmanlarının aşınmasıyla sızdırmazlıklarını kaybetmeleridir. Bu sebeple bilhassa yüksek basınçta çalışan motor pistonlarının silindirine sürtünen yüzleri iyice işlenip parlatılarak ısıl işlemle sertleştirilir.

Otomobil yedek parça piyasası çok geniş bir piyasaya sahip olduğundan birçok firma tarafından birbirine çok yakın piston üretilmektedir. Teknoloji devamlı yenilendiği için sürekli yenilenmektedir. Aracın sızdırmazlığından meydana gelen arızada kapak contasının yanması sonucu olan arızada tamir maliyeti çok yükselir. Kullanıcılar en ucuz oto aksesuarcılardan ve yedek parçacılardan temin etmek isterler. Pistonun tamiri torna atölyelerinde torna sistemiyle tamir edilir. Piston ölçülendirilmesi açısından çok büyük yatırımlar ve mühendislik isteyen bir motor parçasıdır.

Piston Nedir Cevapladık. Piston Nasıl Çalışır?

Bir otomobil motorunda yakıt-hava karışımı silindir içinde ateşlendiğinde genişleyen gazlar pistonu aşağıya iterek piston koluna bağlı olan Krank Milini döndürür. Yanma enerjisini mekanik enerjiye çevrilmesini sağlar. Bir buhar makinesinde yüksek basınçlı buhar silindirin bir ucundan girerek pistonu iter. Bu ilerleme hareketi pistona bağlı Krank –Biyel mekanizması yardımıyla dönme hareketine çevrilir. Bir pompadan elle veya bir makine ile hareket ettirilerek su veya sıvıların hareket ettirilmesinde veya yükseğe basılmasında kullanılır. Bir kompresörde makine veya motor pistonu çalıştırılarak silindir içindeki hava veya diğer gazların daha yüksek basınçta sıkıştırılmasını sağlar. Böylece filtreleme görevi de yapar.

Piston nedir ve piston nasıl çalışır? Piston (itenekli) bir silindir içine 1000’de 7 boşluk olacak şekilde yerleştirilmiş disk şeklinde parça, motor, pompa ve kompresör gibi makinelerde silindirden dışarı uzanan piston koluna bağlı olarak kullanılır. Pistonlar nikel, alüminyum ve krom içerikli çeliklerden üretilir. Ancak genel olarak tercih edilen pistonlar, gri dökme…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter ; Tork, kelime anlamı olarak dönme gücü demektir. Konventer...

Lastik Nedir Nasıl Çalışır Kısımları Nelerdir

Lastik Nedir? Nasıl Çalışır? Kısımları Nelerdir?

Lastik Nedir? Otomobilin yer ile temasını sağlayan tek parçası lastiklerdir. Bu...

Diskli Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır

Diskli Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diskli fren sistemi jantın iç kısmında bulunan, aracın yavaşlamasını ve...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: