Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur. Silindir kaçak testinin amacı; aracın motorun bujilerini sökerek piston, silindir, segman, egzoz supabı, emme supabı, kapak contasında kaçar var mı ve yanma odasında çatlak olup olmadığının kontrolünü sağlamak için yapılır. Silindir kaçak testi, ateşlenme anında silindirin buji yuvasından yanma odasına basınçlı gaz göndermesiyle müdahale yapılması gereken kısmın belirlenmesi için yapılır.

Silindir kaçak testi nin temel prensibi sente(ateşleme anı) anında silindirin yanma odasına bujiler yardımıyla basınçlı hava vererek, hasar tespiti yapmak ve bunlara karşı çözüm bulabilmek. Genel olarak baktığımız zaman oto yedek parça tamircilerinin özel test cihazı ile bunu tespit etmesi mümkünken kendisinin yapacağı bir adaptör yardımıyla da hasar tespiti yapılabilir. Bu durumda yapılması gereken iş bujiler üzerinden hasar görmüş yerlerin basınçla sökülüp, yeni bir parçanınsa kaynak yapılmasıdır.

Silindir kaçak testi nin detaylarına baktığımız zaman başlangıçta motorun normal çalışma sıcaklığına getirilip bırakılması gereklidir. Bundan sonra motorun bütün bujileri sökülerek belli bir boğaz kısmı açılır. Açıldıktan sonra radyatöre ulaşmış oluruz. Ondan sonra kartel havalandırma borusu sökülür ve birinci silindir ateşleme anına getirilir. En sonunda yanma odasına basınçlı hava verilmiş olur. Genel itibari ile böyle seyreden tamir işlemi sonrasında performans kontrol edildiğinde en fazla %5 kaçak olması beklenmektedir. Çünkü %5’e kadar olan kaçak tolere edilebilir. Bu yüzden beşlik kısım bir sürüşü ya da sürücüyü çok fazla riske atmaz ve büyük bir maddi kayba sebep olmaz. Fakat %20’lere giden bir kaçak söz konusuysa burada ciddi anlamda bir yıpranma ve büyük bir verimsizlik söz konusudur. Burada sizin ekonominizi ciddi anlamda düşürecek bir sorun vardır. Yüzde yirmilik bir verimsizliğin oluşması gereken alt yapı bujilerden geçen gazın, geçtiği yolları tamamen kurutması anlamına gelmektedir. Burada sadece kaçaktan oluşan maddi kayıptan değil motorun giderek çürümesinden de bahsedebiliriz. Mesela paslanmaya yüz tutmuş bir demir ile karşılaştıracak olursak durumun ne kadar vahim olduğunu bir düşünün. Bu durumdan hemen kurtulmalı ve hemen bakım yaptırmanız gerekmektedir. Bunları hemen gidermek için de kaliteli oto yedek parça sipariş etmenizi öneririm. Aracınız içerisinde en ucuz oto aksesuar modellerinden alabilirsiniz. Fakat motor ve aracın diğer aksamları kaliteden yoksun olursa hem size hem de cebinize zarar verecektir. En ucuz oto aksesuar her yerde karşınıza çıkabilecek ve arabanızı şenlendirdiğini düşündüğünüz bazı kısımları olabilir. Bu konuda istediğiniz kadar ucuza kaçabilirsiniz. Fakat konu oto yedek parça bölümüne geldiyse mümkün olduğunca daha uzun ömürlü ve verimli parçaları tercih etmeniz sizin yararınızadır.

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Bazı otomobil kullanıcıları kendi aracını silindir kaçak testine sokmaktan kaçınırlar. Belki de onlara maliyetleri yüksek görünebilir fakat araçlarının motorlarının gün geçtikçe kendi kendini öldürmesini izlemekten başka bir şey yaptıklarını söylenemez. Çünkü kaçağın oluşturduğu kirlilikle birlikte ve sıcaklığın getirdiği durumla birlikte buji yuvalarındaki çelikler öylesine değişime uğruyor ki, ısınan çelik içine girmeye çalışan farklı yapılardaki bileşikler ya da karbonlar. Örneğin giren karbonu atomunu inceleyecek olursak, bir mühendisin ürettiği çeliğin en fazla %4,8 karbon içermesi istenir. Bu orandan fazlası bir mühendisin kullanabileceği çelik değildir. Bunu önlemenin en güzel çözümü silindir kaçak testidir. İnsanlar hastalandığında erken teşhislerin ne kadar faydalı olduğunu bilirsiniz. İşte burada da erken teşhis ile birlikte motorunuzun hayatını kurtarabilir, ona çok fazla masraf yapmadan istediğiniz verime ve sürüşe sahip olabilirsiniz.

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur. Silindir kaçak testinin amacı; aracın motorun bujilerini sökerek piston, silindir, segman, egzoz supabı, emme supabı, kapak contasında kaçar var mı ve yanma odasında çatlak olup olmadığının kontrolünü sağlamak için yapılır. Silindir kaçak testi, ateşlenme anında silindirin buji yuvasından yanma odasına…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Benzin Motoru Nedir Nasıl Çalışır

Benzin Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen...

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

LPG’li Araçlar

LPG’li Araçlar da Karşılaşılan Sorunlar

LPG'li Araçlarda Karşılaşılan Sorunlar nelerdir? LPG’li araçları kullanan ve bu...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: