Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil dünyanın her yerinde popüler hale gelmiş bir tutkudur. İnsanlar için otomobil adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

Otomobiller sayesinde çok daha pratik bir hayata sahibiz dersek yanlış olmaz. Bazen küçük bir kız çocuğu gibi süsler evlat muamelesi yaparız. Paramız olmasa bile en ucuz oto aksesuar firmasını bulunur ufak tefek süslemeler yaparız. Türkiye otomobil konusunda çok ciddi bir sayıya ulaşmıştır. Çok yoğun bir araba kullanımı mevcut. İyi bir şoför aracının motorunun sesinden başına ne gelmiş anlayabilir. Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır sorusunun cevabını bilmeyen bile çalışmama durumunu anlayabilir. Birçok araç yaz veya bahar aylarında arıza yapmaz. Teknik arızalar yaşanabilir elbette. Özellikle havalar soğuduğunda birçok araç çalışmakta zorlanır. Motoru ısıtmak için çok kişiye rastlamışsınızdır. Türkiye’nin büyük bir kısmı soğuk havalara maruz kalırken ülkenin bazı yerleri sıcak iklime hakimdir. Özellikle soğuk illerde araçların çalışması zorlaşıyor.

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Hava sıcaklığı belli bir derecenin altına düştüğünde dünyanın neresinde olursanız olun bir aracınız varsa muhakkak zor çalışmasına tanık olacaksınızdır. Ağırlıklı olarak sabahın ayaz saatlerinde araçların çalışması zorlaşır. Sabahın ilk saatlerinde işyerlerinize, okullarınıza giderken çok insana şahit olursunuz. Aracın içerisinde motoru çalıştırmaya çalışanlara. Üst model araçlarda bu sorunlar her ne kadar minimuma indirilmiş olsa da arada sırada lüks araçlarda bile teklemeler olabilir. Peki soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır?
Bunun esas nedeni benzindir. Benzin soğuk havalarda katılaşarak depo içerisinde donmaya yakın olur. Buharlaşma etkisini çok geç gösterdiğinden dolayı insanlar motoru çalıştırabildikten sonra biraz daha çalışır halde bekletiyorlar. Amaçları benzini biraz daha buharlaştırmaktır. Eğer benzin yeterli seviyede buharlaşmamışsa bujinin ateşlemesi de çok zor olacak ve ateşlemesi uzun sürecektir.

Motor Yağı ve Akü Bir Diğer Neden

Soğuk havaların motor yağını da kalınlaştırıp işleri zorlaştırdığını söylemek mümkün. Bu durumu evinizin mutfağındaki reçele benzetebilirsiniz. Sıcak havalarda akışkan olurken, soğuk havalarda katılaşıyor. Motor yağı da aracınızın belli başlı aksamları için gerekli bir element olduğunu bildiğimize göre aracın doğru bir şekilde hareket etmesi için sıcak havalar iyidir diyebiliriz.

Sadece benzin ve motor yağı sorun çıkartmaz. İçerisinde kimyasal maddeler olan akü soğuk havalarda reaksiyon geçirerek aracınızın zor çalışmasında büyük bir rol oynayabiliyor. Çünkü akü elektrik elde ediyor ve marş motoruna gitmesi gereken elektriği sağlıklı bir şekilde iletemiyor. Bu yüzden araçlar soğuk havalarda zor bir şekilde çalışıyor. Artık aracınızın yanında soba mı yakarsınız, aracınızı okşayarak mı ısıtırsınız bilemeyiz ama ısınmadan işler zorlaşabiliyor. Aküden bahsetmişken şöyle bir örnek verebiliriz. Evlerimizde bulunan kalem piller! Buzdolabında veya soğuk yerlerde muhafaza ederseniz pillerin dışarı elektrik kaçırmaması ve tüm gücünü içerisinde tutması bilinmektedir. Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır şimdi daha net anlaşılmıştır. Oto dış aksesuar malzemeleri arasında işinize pek yarayacak araba montu olmasa da, arada sırada belediye garajlarından faydalanabilirsiniz.

 

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil dünyanın her yerinde popüler hale gelmiş bir tutkudur. İnsanlar için otomobil adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Otomobiller sayesinde çok daha pratik bir hayata sahibiz dersek yanlış olmaz. Bazen küçük bir kız çocuğu gibi süsler evlat muamelesi yaparız. Paramız olmasa bile…

Makalemiz Kaç Puanı Hakediyor?

5

Bu Makaleye Oy Verir misiniz?

User Rating: 4.83 ( 2 votes)

Related Posts:

Motor Yağlama Sistemi

Motor Yağlama Sistemi

Motor yağlama sistemi, motor için hayati önem taşımaktadır. Çünkü sistem...

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj Nedir? Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj nedir? Debriyaj nasıl çalışır? İşte işinize yarayacak başka bir...

Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Ekonomik sürüş teknikleri özellikle ülkemiz gibi otomobil yakıtlarının yüksek fiyatlı...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: