Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter ; Tork, kelime anlamı olarak dönme gücü demektir. Konventer ise dönüştürücü. Tork konventer otomatik vites araçlarda görülür ve manuel vitesli araçlardaki debriyaj mekanizmasının görevini yapar. Manuel vitesli araçta vites değiştirirken motorun boşa alınması gerekir. Fakat otomatik vitesli araçlarda debriyaj sistemi bulunmadığından bu görevi tork kontenver üstlenir.

Tork Konventer Kısımları

Tork konventer, motor ile şanzıman arasında yer alır ve 4 parçadan oluşur. Bu parçaları oto yedek parçacılardan temin edebilirsiniz. Fakat bu mekanızmanın maliyetini ucuza getirecek malzemeler kullanılmış olabilir. Bu yüzden en ucuz oto aksesuarcıdan alayım deyip yola cıkarsanız sorun yaşayabilirsiniz. Dikkat edilmelidir! Şimdi gelin detaya girmeden bu parçaları inceleyelim.

Impeller’in görevi şanzıman yağını hareketlendirmektir. Bunun için dış kapağına sabitleniş ince bir pervane bulunur.

Türbinin hareketi ise impellerin yaptığı sanziman yağındaki dolaşım sayesinde olur ve hızını şanzımana aktarır.

Kapak ise impeller ile birleşiktir. Böylece tork konventeri kapalı bir hazne halinde olur. Motor volanı döndükçe kapak ta döner, dolayısıyla kapalı hazne şeklindeki tork konventeri de dönmüş olur.

Statör için tork konventerin beyni diyebiliriz. Ayrıca bu yapıya konventer denmesinin sebebi bu parçadır. Çünkü şanzıman yağının akışını kanatları sayesinde dıştan içe doğru değiştirir. Böylece verim artmış olur.

Tork Konventer Nasıl Çalışır

Kapağın içinde şanzıman sıvısı bulunmaktadır. Araba çalışır durumdayken sıvı şanzıman dişlileriyle bağlantılı durumda olan türbine çarpar. Burada amaç, gücü tork haline çevirerek şanzıman dişlilerine ulaştırmaktır.

Düz yolda gidiyorsunuz, aracınız manuel vites. Kırmızı ışıkta motoru boşa aldığınızda frene basmanız gerekmez. Fakat otomatik viteste gerekmektedir. Eğer frene basmazsanız motor çalışmayı durdurur.

Aracınız ‘D’ vitesindeyken gaza basmasanız dahi araç yavaşça ilermeleye devam eder. Çünkü Tork Konventeri gücünü tamamen kesmez. Bir kısmını kesintisiz olarak iletmeye devam eder.

Eğer araç ‘N’ vitesinde ise, bu vites manuel araçlarda boş vites demektir, türbin ve pompa boş bir şekilde dönmeye başlar ve şanzımana güç gönderilmez. Otomatik vitesli araçlarda tork kenventeri motor çalışır durumdayken sürekli olarak döner. Bu yüzden otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli araçlara göre daha fazla yakıt harcamaktadır.

Related Posts:

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir Neden Yapılır

Silindir Kaçak Testi ve Amacı Nedir? Neden Yapılır?

Silindir kaçak testi otomobiller ve kullanıcıları için önemli bir konudur....

Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Ekonomik sürüş teknikleri özellikle ülkemiz gibi otomobil yakıtlarının yüksek fiyatlı...

Benzin Motoru Nedir Nasıl Çalışır

Benzin Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzin motoru nedir ? Benzin motorları, verim oranı düşük olmasına rağmen...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: