Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork nedir? Tork Ne İşe Yarar?

Tork nedir? Tork, araç motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Bu dönüşlerin çok veya az olması, arabanın hızını ve çekiş gücünü artırıp – azaltırken; piston kollarının uzun ya da kısa olması da, aynı şekilde arabanın performansını etkiler. Arabaların en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle çekiş gücünde ve yokuş yukarı çıkarken gösterdiği performans ile çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bu önemi şimdiye kadar pek anlaşılmamış ve sürekli beygir gücünün gölgesinde kalmıştır. Oysaki beygir gücü bir kuşun sağ kanadıysa; tork gücü de sol kanadıdır. Bu iki kanattan biri olmadan, o kuşların havalanacağı düşünülemez. Tork döndürme kuvveti demektir.

Bir aracın motorunun yanında mutlaka torku da belirtilmektedir. Tork bir araç için oldukça önemlidir çünkü bir motorun torku ne kadar iyiyse kullanımı da o kadar rahat olmaktadır. Şöyle ki motor daha geniş bir devir aralığında vites değiştirmeden veya az bir vites değiştirmeyle kullanılabilmektedir. En yüksek tork rakamı olarak ifade edilen rakamın yanında, bu rakamın elde edildiği devir de önemlidir. Motorlar düşük ve orta devirlerde kullanıldığı için, torkun düşük devirlerden itibaren yüksek olması kullanım rahatlığı sağmaktadır. (Oto yedek parça ve en ucuz oto aksesuar satan yerlerde ölçüm yaptırabilirsiniz.)

Tork Ne İşe Yarar

Araçlarda, motorun dönme kuvvetinin, tekerleri itme kuvvetine dönüştürülmesi, tork sayesindedir. Krank Milini çeviren pistonların bu millere uyguladığı kuvvet, tork gücü ile doğru orantılıdır.

Beygir Gücü

Bir otomobilin teknik özelliklerinde motoruna ait güç ve tork değerlerini görürüz. Buradaki güç, motorun beygir gücüdür ve Türkçesi BG olan HP(horsepower) birimiyle ifade edilir. 1 beygir: 75 kg’lık ağırlığı 1 saniyede 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Bunun da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği düşünülerek “beygir gücü” denilmiştir. Beygir gücü motora has değiştirilemez bir değerdir. Fakat otomobilin dynometer ile ölçülen beygir ve tork değerleri; aktarma organı, vites kutusu ve tekerlek çapı gibi etmenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yani beygir gücü yüksek, torku ise düşük olan bir motoru sadece dişli oranı ayarlarını değiştirerek bile tam ters karaktere büründürmek mümkündür. Bu nedenle beygir gücü ve tork çıplak bir motorda gerçek değerlerini ifade ediyor olsalar da, gücün yere iletilmesine kadar araya giren faktörler göz önüne alındığında sadece motora ait karakteristik bir veri olarak düşünülemez.

Tork Gücü ile Beygir Gücünü Birbirinden Nasıl Ayırt Edebiliriz

Günümüzde hala, beygir ve tork birbirine çok sık karıştırılan iki kavramdır. Örnekle açıklamak gerekirse, bir bahçe hortumu düşünün. Bunun aynı anda hem torkunu hem de beygir gücünü hesaplayabiliriz. Nasıl mı? O hortumdan çıkan suyun, hortumun ucundan ileriye fışkırma gücü bize beygir gücünü gösterir. Tork gücü ise, bir dakikada ya da saniyede o hortumdan çıkan su miktarıdır.

Tork Eğrisi

Otomobilden anlayanların baktığı en önemli ve en iyi yorumlanması gereken teknik veri tork eğrisidir. Yanda Volkswagen markasına ait 1,4 TSI ve 1,6 FSI motorlarının tork eğrileri karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.

Grafiği yorumlarken ilk başta şu temel bilgiyi bilmek gerekir: “Bir motorun tork eğrisi ne kadar düz bir çizgi şeklinde ilerliyorsa, motor o kadar verimlidir.” Motorun verimli olması kullanılan yakıttan minimum ısıl kayıpla optimum kazanç elde edilebildiği anlamına gelir ki, bu bir motor için en belirleyici kalite faktörlerinin başında gelir.

Grafikteki her iki motor da benzinlidir. 1.4 litrelik TSI motor 1500 devir seviyelerinden başlayarak 3500 devre kadar aynı tork değerini koruyabilmiştir. Bu demektir ki otomobil bu devir  bandında kendinden beklenebilecek en atak(esnek) sürüşü mümkün kılıyor. 1.6 litrelik FSI motor ise, maksimum torkunu 4000 devirde üretmiş ve bu devirden sonra 6300 devirlere kadar fazla bir şey kaybetmeden çekişini korumuş. Atmosferik bir motor için güzel bir değer fakat 4000 devire kadar otomobilin uyuşuk bir tavır sergilemesi hem şehir içi yakıt ekonomisi hem de sürüş keyfi açısından kötü bir durum. Bu motordan performans alınabilmesi için yüksek devirde kullanmak şart, bu da çok yüksek ısıl kayıplarla beraber verimsizliği ve yüksek yakıt tüketimini beraberinde getirir. Peki, bu durumda 1,4 TSI motor harika mı? Tabii ki değil; onun da 3500 devirden sonra aniden nefesi kesilmeye başlıyor ve FSI motor kadar yüksek devirle motoru çeviremiyor. Sonuç olarak rampada TSI motor FSI’ ya rahatlıkla toz yutturacak ve kıyas götürmez şekilde performansını gösterecektir. Düz yolda ise FSI motor, TSI’ yı hem hızlanma değeri olarak hem de maksimum sürat anlamında ya geride bırakacaktır. Ama yakıt ekonomisi ve sürüş keyfi açısından TSI motorun tercih edilebilirliği daha fazla. FSI motorun eğrisi grafiğin hiçbir yerinde düz bir çizgi olarak ilerlemediğinden zaten ilk bakışta çok başarılı olmadığı anlaşılıyor. Bu grafikte kırmızı çizgiyle gösterilen TSI motor tork anlamında da güçlü zaten ama bazı grafiklerde tam tersi olur ve eğri tepe gibi olan mavi grafik kırmızının üzerine çıkar. İşte o durumda da düz ilerleyen grafiğe sahip aracı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Maksimum torku az olsa da o torku değişken devir aralığında sürekli üretebilen motor daha başarılıdır.

En ucuz oto aksesuar için tek adres Oto TNC

Tork nedir? Tork, araç motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Bu dönüşlerin çok veya az olması, arabanın hızını ve çekiş gücünü artırıp – azaltırken; piston kollarının uzun ya da kısa olması da, aynı şekilde arabanın performansını etkiler. Arabaların en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle çekiş gücünde ve yokuş yukarı…

Makalemizi Beğendiniz mi?

0

Puan

Makalemizi Puanlar mısınız?

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

Related Posts:

Performans Açık hava filtresi nedir

Performans Açık Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Performans açık hava filtresi her aracın ihtiyaç listesinin başında gelen...

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıfır Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Üretilmeye başladığı andan itibaren insanların...

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: