Wolkswagen Tarihi

Wolkswagen Tarihi

Wolkswagen AG Almanya’da 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonel Sosyalist Halk Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulan otomobil firması.Şirketin adı Almanca’da halkın arabası anlamına gelmektedir.

Wolksvagen TarihiWolkswagen 1937 yılında kuruldu 1940 dan sonra Alman savaş gücünü artırmak için harekete geçirilen Wolksawagen  (Wolfsburg),kara ve hava taşıtlarının , özellikle uzun menzilli güdümlü füzelerin yapımı için sanayi gücünü ordunu emrine verdi. II.Dünya Savaşı’ndan sonra Wolkswagen’in denetimini, Milli İktisat Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Aşağı Saksonya Hükümeti, fabrika yönetici ve personeli temsilcilerinden kurulı onbeş kişilik bir kurul üzerine aldı. Wolkswagen biz teknoloji üretiriz,diğerleri uygular sloganıyla Dünyanın ilk hava soğutmalı motor sistemini üretti.Bunun nedeni su soğutmalı motorların II.Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın sert iklimine dayanamayıp zarar görmesinden kaynaklanır.1953 ‘te Batı Almanya’nın en çok otomobil üreten fabrikası haline geldi.

Wolkswagen ’in ismi tamamen halka yönelik olduğundan Almanca’da Halkın Arabası anlamına gelmektedir.

Wolkswagen’in amblemi VW Porche mühendisi Franz Xaver tarafından bulunmuştur. Ekim 1948 den bu yana markanın iki harfi Almanya’nın Wolsfurg şehrini simgeliyor.

Wolkswagen 1980’li yıllarda Dünya çapında genişleme hedefine ulaşmak için çalışmalarına hız vermişti.Uluslararası alanda faaliyete girişmeden önce kendi ürün çeşitlerini tamamen modernleştiren şirket,yeniden Avrupa’nın bir numaralı markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerledi.Markanın en çok satan modeli olan Golf’ün yanı sıra Polo bagajlı versiyonu Derby,sportif modeli Scirocco , orta sınıf aile otomobili Passat ve 1981’in Eylül ayında da Passat’ın daha zengin ve donanımlı bagaj tipi sanatana modeli bulunuyordu.Klasik kaplumbağa Wolkswagen’in  üretimi ise Latin Amerika ülkelerinden Meksika’da ve yeni yapılan bir anlaşmayla da Mısır’da devam etmekteydi.Bu modelin topalm üretim sayısı 1981’in 15 Mayıs’ında 20 milyonu aşarak yeni bir rekor kırmıştı.1983’ün Ağustos’unda sıra, en çok talep gören modelin yenilenmesine gelmişti ve ikinci nesil Golf , birincisi gibi büyük ilgiyle karşılandı. Benzinli ve Dizel motorlarının yanı sıra yeni Golf’un bir de çevre kirlenmesini önleyen katalitik egzos sistemiyle sipariş etme seçeneği vardı. Çevreye saygılı emisyon sistemi zamanla yaygınlaşıp tüm modelleri kapsayacaktı.Genç nesil arasında ise çok popüler olan “GTI” modeline yüksek performanslı 16 subaplı bir motor, Mayıs 1985’te ilave edildi. Bu modelin uluslararası otomobil sporundaki başarıları kısa zamanda gündeme oturmuştu ve 1986’da Grup A Dünya Ralli Şampiyonu olmuştu.Böylece bütün modelleriyle Wolkswagen’lerin üretimi ilerlerken,1987’nin 23 Mart’ında beyaz bir Golf CL tipi, oldu.Artık Golf modeli yalnız Almanya’nın değil tüm Avrupa’nın en çok satan tek tip otomibili olmuştu. Bir yıl sonra Haziran ayında Golf modelinin toplam üretimi 10 milyona ulaşmıştı. İki ay sonra da emektar Wolfsburg fabrikası kuruluşundan bu yana ürettiği 25 milyonuncu otomobilini uğurluyordu. Ancak bu kutlamalar birbirini ardına devam ederken, otomobil pazarındaki yerini sağlamlaştıran Wolkswagen, kendini 1990’lı yılların getireceği daha da çetin bir rekabete hazırlıyordu.

WOLKSWAGEN TARİHİ

Wolkswagen’in 1980’li yıllarda 9.000m² ofis ve laboratuar alanıyla 6.000m² atölye ve deney alanı vardı Wolkswagen’in yaklaşık 26 model otomobili bulunmaktadır. Otomotiv sanayi hızla gelişimine devam ederken  Wolkswagen yedek parça ve en ucuz oto aksesuar bir çok ünlü otomobil firmasından daha uygun kaliteli ve orijinal  olarak daha rahat, kolay ve minimum en ucuz fiyattan kullanıcılarına temin etmeleri için büyük çaba ve gayret içerisindedir.Bu yüzden

“Biz Teknoloji Üretiriz , Diğerleri Uygular” sloganıdır.

ÇÜNKÜ O BİR WOLKSWAGEN

 

Wolkswagen AG Almanya’da 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonel Sosyalist Halk Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulan otomobil firması.Şirketin adı Almanca’da halkın arabası anlamına gelmektedir. Wolkswagen 1937 yılında kuruldu 1940 dan sonra Alman savaş gücünü artırmak için harekete geçirilen Wolksawagen  (Wolfsburg),kara ve hava taşıtlarının , özellikle…

Bu Makaleyi Faydalı Buldunuz mu?

5

Bu Makaleye Oy Vermek İster Misiniz?

User Rating: 5 ( 1 votes)

Related Posts:

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır

Soğuk Havalarda Araçlar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havalarda araçlar neden zor çalışır hiç düşündünüz mü? Otomobil...

Alfa Romeo Tarihçesi

Alfa Romeo

Alfa Romeo , İkinci el araba almak evet, daha ucuza gelir...

Eksantrik Mili Nedir

Eksantrik Mili Nedir? Ne İşe Yarar

Eksantrik mili nedir? Ne İşe Yarar? Eksantrik milinin diğer bir...

Theme Settings

%d blogcu bunu beğendi: